През следващата седмица ще бъде публикувана тарифата на тол системата за обществено обсъждане. Това стана ясно след проведено заседание на обществения съвет към МРРБ.
В бъдещата тол система ще попаднат 6050 километра първи, втори клас пътища и автомагистралите.
Това означава, че безплатни остават 14 000 км от цялата републиканска пътна мрежа, която е около 20 000 км. В момента за преминаването по нея товарните автомобили над 3,5 тона плащат е-винетка. Безплатни остават и 20 000 км общински пътища.
Продължават дискусиите с превозвачите и фирми за тарифите за тол системата, както и дали ще има нулева ставка за автобусите, съобщи членът на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ проф. Олег Асенов.
В 4 града – София, Варна, Пловдив и Русе има изградени специални демо центрове, в които фирми и граждани могат да разиграят сценарии, както и да изчислят разходите си на тол калкулатор. Центровете нямат краен срок и ще работят докато има желаещи, обясни в отговор Асенов.
Към момента са изградени и работят 85 станции за измерване на теглото на ТИР-овете над 3,5 тона, предстои да се пуснат още 15.
Попитан за статута на Южната дъга на София, Олег Асенов отговори, че участъкът не е в покритието на тол системата.
Разчетите показват, че годишните приходи на тол системата от леки автомобили се очаква да са в размер на 250 млн.лева. Когато стане ясна тарифата ще има яснота колко ще печели държавата и от камиони.
Стойността на продадените електронни винетки през 2019 г. вече е по-голяма от приходите от винетки за цялата 2018 г. До момента тази година постъпленията са 358 655 688 лв.