Президентът на Русия Владимир Путин не изключва възможността след няколко години държави от Източна Европа да си помислят за излизане от Евросъюза. Това мнение той изрази по време на пленарното заседание на инвестиционния форум „Русия призовава!”, предаде ТАСС.
Президентът напомни, че вътре в Европейския съюз са възникнали противоречията заради разпределението на данъчната тежест. Голяма част от данъците на по- напредналите страни в Европа отива за „издръжка на онези, които все още не са достигнали определено ниво на икономическо развитие”. Изчисленията показват, че става въпрос за десетки милиарди евро. Около 2028 г. обаче някои източноевропейски държави ще достигнат такъв икономически ръст, че ще престанат да бъдат получатели на грантове и различни видове стимули от европейски бюджет, а ще трябва да плащат, както прави Великобритания.
„Не съм убеден, че у тях няма да се появят мисли, както сега у Великобритания”, заяви руският президент.
Путин заяви, че Русия е заинтересована Европейският съюз да се запази, тъй като иска да има работа с „предсказуем партньор”.
„Следим със загриженост случващото се там, защото голяма част от златния ни валутен резерв е деноминиран в евро. Независимо от намаляването на стокообмена след въвеждането на различни санкции, Европейският съюз остава най-големия ни икономически партньор. Затова сме заинтересовани всичко да се запази и да функционира ефективно“ – подчерта руският президент.
Руският президент неизбежно обърна внимание на отношенията Москва-Вашингтон:
“Имаме много общи интереси със Съединените щати. Съединените щати са велика страна. Винаги сме се отнасяли с уважение към Съединените щати, два пъти сме били съюзници в две световни войни. Всичко това е нашата обща история и историята е положителна. Ние, разбира се, искаме да си сътрудничим в технологичната област и в икономиката като цяло. Имаме общи интереси по отношение на осигуряването на международна сигурност. Все пак Русия и САЩ са най-големите ядрени сили. Днес е така. Не може този фактор да бъде пренебрегван… Най-малко все пак ние си сътрудничим, на оперативно ниво поне има сътрудничество, да речем, по Сирия, по организираната престъпност.“
В същото време Путин не пропусна да отбележи оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата, като подчерта, че споразумението има рамков характер и не е обвързващо. Според него САЩ биха могли да коригират задълженията си.