Дясното политическо обединение „Демократична България“ излезе с позиция по развитието на водната криза в Перник. Градът е на воден режим, чийто край не се вижда, поради драстичното намаляване на водата в язовир „Студена“ вследствие на колективни пропуски в управлението на водоизточника, направени най-малко в две министерства. От коалицията смятат, че е време управляващите да поемат ясно отговорност за случилото се и за проблемите на перничани и да последват оставки на виновните за допускането на тази ситуация. Ето и пълния текст на изявлението:
Декларация от „Демократична България“ по повод кризата с водата в Перник
След месеци без ефективни действия и без поемане на отговорност, в Перник беше обявено бедствено положение. Броени дни ни делят от това проблемът с липсата на питейна вода в гр. Перник и общината да прерасне в хуманитарна криза, пряко заплашваща живота и здравето на стотици хиляди български граждани, които и в момента са поставени в огромен риск от избухване на епидемии с катастрофални последици.
Тази катастрофа е резултат от управленска некомпетентност, високомерие, незаинтересованост, безстопанственост и корупция. Тя не е локален проблем, а национална криза.
Доколкото тази криза е резултат на системна безотговорност и корупция на всички нива, ние от „Демократична България“ настояваме министър-председателят Бойко Борисов да поеме лична отговорност за кризата с битово-питейното водоснабдяване в гр. Перник и, без повече опити да се крие, да ангажира целия ресурс на държавата с предотвратяване на хуманитарна катастрофа с неизвестни последици за здравето и живота на десетки хиляди български граждани, включително:
- Незабавно да бъде сформиран национален щаб, който да обяви кризисен план за осигуряване на безплатна бутилирана вода за жителите на града с приоритет здравни заведения, училища, детски градини, възрастни хора, хора в неравностойно положение и социално уязвими групи. Да предприеме незабавни действия по осигуряване на необходимия състав водоносна техника, която да обслужва нуждите от битова вода на стохилядната община в 24-часов режим.
- МС да изработи програма със спешни мерки за решаване на проблема с осигуряването на битово-питейно водоснабдяване в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.
- Управляващите да престанат да се крият от своята отговорност. Незабавните оставки на министрите и техните политически кабинети в поне две министерства, пряко отговорни за създалата се ситуация, както и за липсата на адекватни мерки за решаването й към момента. Това са Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на околната среда и водите.
- Да бъде свикано извънредно заседание на НС, което да гласува персоналните промени в МС и да бъде запознат парламентът с кризисния план и правителствената програма за решаване на водния проблем на гр. Перник, както и да бъдат приети всички необходими законодателни мерки в подкрепа на тяхното прилагане.
- Главният прокурор да разпореди незабавно на специализираната прокуратура да започне разследване с цел привличане към наказателна отговорност на отговорните длъжностни лица за проявената умишлена безстопанственост, довела до хуманитарна криза.
Предвид заплахата за здравето и живота на над сто хиляди жители на гр. Перник и селищата в околността, задължение на МС е да инициира незабавни кризисни действия за справяне с този проблем.
Напомняме, че, още в началото на септември 2019 г., в декларация призовахме за адекватни мерки и реакции. Процесът на задълбочаване на кризата и неизбежната й ескалация в хуманитарна катастрофа е свидетелство за липсата на отговорно отношение от страна на МС и лично на министър-председателя към съдбата на български граждани. Настояваме за незабавна реакция от визираните органи на изпълнителната власт в Република България.
Категорично заявяваме, че в тази ситуация всички законни форми на протест и граждански натиск са оправдани и ние ще ги подкрепим, докато управляващите не поемат своята отговорност за вземането на спешни мерки.