Отказът на премиера да отчете очевидните пропуски във водния сектор, водят до вот на недоверие. Това каза зам.-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков.
„Само през този мандат наши представители са постави темата въздух и вода в парламента, повече от 60 пъти. Срещнахме половинчати отговори, нежелание да се дискутира честно проблема, а понякога откровена арогантност. Когато кризата дойде и посред празниците хората останаха на сухо, подходът на властта остана същият. Отказът или неспособността да се реши проблема, категоричното нежелание на ресорния министър да признае допуснатите грешки при управлението на водния ресурс и конкретно по отношение на яз. „Студена”, както и отказът на министър-председателят да отчете очевидните пропуски в правителствената политика в този сектор, водят до търсене на отговорност, а в парламентарната република България отговорност се търси с вот на недоверие”, каза Крум Зарков.
Според него се правят опити дебатът за жизненоважният въпрос за водата и въздуха да бъде опорочен.
„Говори се за заговори, търсят се причини в кой ли не, само и само да прикрие очевидният факт, че перничани останаха без вода и че жителите на големите градове дишат замърсен въздух”, добави още той.
По думите му всичко това е поради безхаберие.
На брифинг в понеделник лидерът на БСП Корнелия Нинова каза, че е задала писмено въпросите си към главния прокурор, след като той отказа да се срещне с нея.
Кризата в Перник започна още през ноември. От тогава в града е обявен воден режим. Заради драстичното намаляване на водата в язовир „Студена” и доближаването до мъртвия му обем на 21 декември в Перник бе обявено бедствено положение. От 28 декември то е удължено с още 30 дни.
В края на годината правителството отпусна 35 млн. лв. за справяне с кризата в Перник. С тези пари трябва да се изгради нов магистрален водопровод, да се ремонтират пречиствателните станции и да се ремонтира канализацията на града.
Междувременно МВР и прокуратурата извършват проверки, тъй като още не е ясно кой трябва да понесе отговорността за ситуацията.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов каза, че не смята да подава оставка заради водната криза в Перник.
По думите му основният проблем в Перник е въпросът на лошото управление на ВиК дружеството.