коронавирус, Италия

11 дни неистови усилия е коствало на италианката Силвия Бертулети да убеди лекари да посетят 78-годишния й баща Алесандро, който е страдал от висока температура, кашлица и треска. Когато на 18 март дежурният лекар отива до къщата му близо до Бергамо, в епицентъра на коронавирусната инфекция в Северна Италия, вече е твърде късно., казват от БГНЕС.

Мъжът е бил лекуван по телефона с леко болкоуспокояващо и широкоспектърен антибиотик. Никоя болница не желае да приеме мъжа с грипоподобни симптоми.

„Баща ми беше оставен да умре сам, вкъщи, без помощ“, казва 48-годишната му дъщеря. „Просто бяхме изоставени. Никой не заслужава подобен край“, плаче жената.

Данни на Ройтерс показват, че ситуацията на Бертулети не еднократен случай, а практика. Десетки хора умират у дома без тестове за коронавирус. На практика те така и не стигат до тестове, защото „лечението“ им се провежда по телефона, а стотици хора са починали по домовете си без да влязат в официалната статистика на починали от коронавирусната инфекция.

Според последни данни само в провинция Бергамо случаите на починали от COVID-19 са 2060, но по неофициални данни броят на загиналите е поне двоен, тъй като статистиката не отчита починалите по домовете.

Според италианските здравни власти съсредоточени в спасяване на тежкоболните, лекарите не са имали възможност да правят домашни посещения, а липсата на първична медицинска помощ е също толкова фатална.

Официалният брой на смъртните случаи в Италия достигна 15 362, почти една трета от общия брой в световен мащаб. Заради смъртността по домовете, обаче, се счита, че случаите са поне двойно повече.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук