Навални арест Москва
На снимката: Арестът на Навални на летище "Шереметиево"

Алексей Навални бе задържан от полицията при пристигането си на летище „Шереметиево“ в Москва. Арестувани бяха и негови поддръжници, които се бяха събрали да го посрещнат. Действията на руските служби предизвикаха сериозен международен отзвук. Арестът на опозиционния лидер ще бъде тема и на днешната сесия на Европейския парламент.

Задържането на Навални- очаквано

Руските служби бяха предупредили, че няма да се поколебаят да задържат опозиционера още при пристигането му в Русия. Обвиненията срещу него са, че той е нарушил условията на условната си присъда. През последните месеци Навални беше на лечение в Германия след като беше отровен.

По-рано самолетът на авиокомпанията “Победа“ с Навални на борда, трябваше да се приземи на московското летище “Внуково“, но в последния момент беше пренасочен към “Шереметиево“.

На “Внуково“ се бяха събрали стотици привърженици на опозиционера, въпреки предупрежденията на прокуратурата, че действията им ще се смятат за незаконни.

На летището бяха задържани десетки хора, сред които съратниците на Навални – Любов Собол, Руслан Шавединов и Константин Котов.

Минути преди да премине паспортния контрол Навални заяви, че “това е най-хубавият му ден през последните пет месеца и че не се страхува от нищо, защото е в правото си, и защото всички наказателни дела срещу него са изфабрикувани“.

„Алексей беше задържан, без да бъде обяснена причината“, заяви адвокатът на Навални Олга Михайлова пред АФП на летището, заявявайки, че й е отказано правото да го придружава. „Всичко, което се случва сега, е в противоречие със закона.“

Три дни преди завръщането на Навални руската Федерална служба за изпълнение на наказанията съобщи, че планира да го задържи при пристигането му в Москва в очакване на съдебно решение, което разглежда замяна на условната му присъда с ефективна. В съобщението се казва, че на 27 ноември срещу него са започнати “мерки за първоначално издирване”, а на 29 декември осъденият Навални е включен в “списък с издирвания с разпореждане за вземане на мерки за арестуването му”.

Навални е бил официално предупреден за „възможността за отмяна на условната присъда и замяната й с ефективна“, въпреки това от август до декември „осъденият не се е появил за регистрация“, посочва службата.

Навални има две условни присъди: по пет години по делата “Кировлес” и “Ив Роше”. Първият случай е свързан с обвинения за присвояване на повече от 16 милиона рубли, вторият – с кражба на над 30 милиона рубли.

Остри реакции срещу Москва заради ареста на Навални

Съединените щати, Европейският съюз, няколко правителства на ЕС, Канада, дипломати и правозащитници незабавно призоваха за освобождаването на Навални, а някои държави в ЕС поискаха и нови санкции срещу Москва. Правозащитни групи като Амнести интернешънъл обявиха, че руските власти водят „безмилостна кампания“, за да заглушат дисидентите.

„Задържането на Алексей Навални при пристигането му в Москва е неприемливо. Призовавам руските власти незабавно да го освободят“, написа в „Туитър“ председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

Литва, Латвия и Естония призоваха за „налагане на ограничителни мерки“ срещу Русия след ареста на критика на Кремъл Алексей Навални, заяви литовският министър на външните работи в туит днес, час след като медиите съобщиха за ареста на руския опозиционер.

„Руските власти трябва да зачитат правата на Алексей Навални и да го освободят незабавно. Политизирането на правосъдието е неприемливо“, написа в „Туитър“ върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел.

Председателят на Европейския парламент Давид Сасоли заяви, че евродепутатите са готови да поканят Алексей Навални в Европарламента, след като по-рано той бе арестуван при  завръщането си в Москва.

„Арестът на Навални е обида за международната общност и за Европа, която помогна да бъде спасен живота му. Настояваме руските власти да го освободят незабавно“, написа Сасоли в „Туитър“.

Темата за ареста на Навални ще бъде предложена за обсъждане от Съвета на ЕС на ниво външни министри на 25 януари и на сесията на Европейския парламент, която се открива днес, казаха дипломатически източници в Брюксел.

Навални трябва да бъде освободен незабавно, заяви германският външен министър Хайко Маас.Според него задържането на Навални е „напълно неразбираемо“.

„Русия е обвързана от собствената си конституция и от международните задължения към принципа на върховенството на закона и към защитата на гражданските права“, посочи Маас, цитиран от Ройтерс.

Съветникът по националната сигурност на новоизбрания президент Джо Байдън – Джейк Съливан, призова Русия незабавно да освободи опозиционера Алексей Навални, който беше задържан при завръщането си у дома за първи път след отравянето му миналото лято.

„Г-н Навални трябва незабавно да бъде освободен, а извършителите на безобразното нападение срещу живота му трябва да бъдат подведени под отговорност“, написа в Туитър Джейк Съливан.

„Атаките на Кремъл срещу г-н Навални не са просто нарушение на човешките права, а обида към руския народ, който иска гласът му да бъде чут“, заяви Съливан.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова се обърна във Фейсбук към чуждестранните лидери като им препоръча „да спазват международното право“ и „да се справят с проблемите в собствените си страни“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук