В създалата се обстановка отлагането на изборите е напълно разумно. Това заяви за ДЕБАТИ.БГ. политологът и бивш говорител на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.
По думите му обаче едва ли ще се стигне до подобен сценарий. Със сигурност обаче изборите ще се проведат в „крайно ненормална обстановка.“
Томов обясни и какво предвижда законът.
„Чл. 84 на КОНСТИТУЦИЯТА предвижда възможността Народното събрание да обяви извънредно положение и да отложи изборите докато изтече неговия срок, а чл. 100 дава правомощия на президента да обяви извънредно положение, ако Народното събрание не заседава. В този случай Конституцията изисква Народното събрание да се събере незабавно, за да се произнесе по решението на президента. Тези възможности са до 26 март, когато изтича мандатът на това Народно събрание. Не ми е много ясно дали има как да се обяви извънредно положение след тази дата, защото няма конкретен текст в Конституцията.“
Според него обаче няма политическа възможност това да се случи, защото изисква доста широк консенсус и между политическите сили, и в обществото.
Гласуването на хората под карантина е под въпрос
Томов е категоричен, че е застрашено правото на вот на хиляди българи.
„Към момента броят на карантинираните и изолираните е 108 054 души. Преди 10 дни е бил 73 730 души, т.е., нараства с близо 3500 души на ден. При този темп на нарастване те могат да достигнат 160000-170000 до изборния ден. Сред тях, разбира се, има и непълнолетни лица, но е логично да се предположи, че на изборния ден може да има 130 000 души, които да не могат да гласуват. За тях е отворена възможността да подадат заявления за гласуване в подвижна избирателна секция.“
Тази възможност, обаче, е чисто хипотетична. Абсолютно изключено е между 1 и 3 април, както предвижда решението на ЦИК, да се образуват толкова подвижни избирателни секции, че всички тези хора да могат да гласуват по този начин, категоричен е Цветозар Томов.
„ЦИК разчита на друго – че малка част от тези хора ще подадат заявления. Вероятно ще е така, но какво правят останалите? Според мен мнозинството от тях просто ще отидат да си гласуват в секциите, в чиито избирателен списък са вписани. Решението на ЦИК предвижда от избирателните списъци да бъдат отписани само хората, подали заявления за гласуване в подвижни избирателни секции. Ако не приемат изрично решение карантинираните и изолираните да бъдат отписани от избирателните списъци, в почти всяка избирателна секция в страната ще гласуват и доказано заразени хора.“
Ако пък ЦИК приеме такова решение, тези хора ще бъдат лишавани от право на глас нарушение на Конституцията, допълва политологът.
„Това, което ни чака във връзка с правата на тези хора, е хаос, който може да достигне размери, опорочаващи изборите като цяло.“
Цялото интервю с Цветозар Томов четете по-късно на ДЕБАТИ.БГ.