коронавирус, отпадъци

Световната здравна организация предупреди, че огромното количество отпадъци, образувани при справянето с пандемията от Covid-19, представляват заплаха за здравето на хората и околната среда. Десетките хиляди тонове допълнителни медицински отпадъци са поставили под огромно напрежение системите за управление на отпадъците в здравеопазването, се казва в доклад на СЗО.

Допълнителните отпадъци „застрашават здравето на хората и околната среда и разкриват острата необходимост от подобряване на практиките за управление на отпадъците“, заяви здравната агенция на ООН.

„Докато държавите се бореха да си набавят лични предпазни средства (ЛПС), за да се справят с кризата, по-малко внимание се отделяше на безопасното и устойчиво обезвреждане на здравните отпадъци от пандемията“, заяви СЗО.

В доклада се разглеждат 1,5 млрд. единици – приблизително 87 000 тона – лични предпазни средства, закупени между март 2020 г. и ноември 2021 г. и изпратени на държавите чрез системата на ООН – малка част от общото количество в световен мащаб. По-голямата част от това оборудване вероятно е завършило като отпадък, заяви СЗО.

„Абсолютно жизненоважно е здравните работници да бъдат снабдени с подходящите лични предпазни средства. Но също така е жизненоважно да се гарантира, че то може да бъде използвано безопасно, без да оказва въздействие върху околната среда“, заяви директорът на СЗО за извънредни ситуации Майкъл Райън.

Освен това са изпратени над 140 млн. комплекта за тестване, които могат да генерират 2600 тона предимно пластмасови, неинфекциозни отпадъци и 731 000 литра химически отпадъци. Приблизително 97% от пластмасовите отпадъци от тестовете се изгарят, се казва в доклада. А първите 8 милиарда дози ваксина, приложени в световен мащаб, са довели до образуването на 144 000 тона допълнителни отпадъци като спринцовки, игли и предпазни кутии.

СЗО не препоръчва използването на ръкавици за инжектиране на ваксини, но в доклада се казва, че това изглежда е обичайна практика. В доклада се посочва, че по отношение на обема ръкавиците представляват най-голям дял от отпадъците от лични предпазни средства сред всички артикули, закупени от ООН.

Практически решения

В доклада от 71 страници се предупреждава, че услугите за безопасно управление на отпадъците от здравеопазването липсват още преди пандемията да увеличи натиска. Последните налични данни от 2019 г. сочат, че всяко трето здравно заведение в световен мащаб не управлява безопасно здравните отпадъци, а в 46-те най-слабо развити държави повече от две от три заведения не разполагат с основни услуги за управление на здравните отпадъци.

„Това потенциално излага здравните работници на наранявания от убождания с игли, изгаряния и патогенни микроорганизми, като същевременно оказва въздействие върху общностите, живеещи в близост до лошо управлявани сметища и депа за отпадъци, чрез замърсен въздух от горящи отпадъци, лошо качество на водата или вредители, пренасящи болести“, заяви СЗО.

В доклада се препоръчват практически решения, като например по-рационално използване на ЛПС; използване на по-малко опаковки; разработване на ЛПС за многократна употреба; използване на ЛПС, изработени от биоразградими материали; инвестиране в технологии за третиране на отпадъци, които не се изгарят; централизиране на управлението на отпадъците; и инвестиране в местно производство на ЛПС.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук