Свободата на гражданите на ЕС да живеят и работят във Великобритания ще приключи веднага щом кралството напусне блока през пролетта на 2019г. Това заяви днес в ефира на радио Би Би Си държавният министър Брандън Люис, отговарящ за имиграцията. Ще бъде разработена система обаче, която ще позволява на фирмите да наемат работниците, от които се нуждаят.
Министърът на вътрешните работи Амбър Руд поиска от Консултативния комитет по миграцията (МКС), публичен орган, който съветва правителството, да разгледа как миграцията засяга пазара на труда и икономиката в по-широк мащаб и как трябва да работят правилата след Брекзит за подкрепа на плановете на страната за индустриално възраждане.
Опасенията за дългосрочното социално и икономическо въздействие на имиграцията бяха водещ факт при решението на на британците миналата година, когато гласуваха страната им да напусне ЕС. В същото време правителството има отдавнашна цел да сведе нетната миграция във Великобритания под 100 000. През 2016 г. тя е била 248 000.
„Обществото трябва да има доверие в способността ни да контролираме имиграцията – като вид и размер – в рамките на ЕС. Ето защо, след като напускаме ЕС, това правителство ще трябва да приложи собствените си имиграционни правила и изисквания, които ще отговарят както на нуждите на британския бизнес, така и на обществото като цяло,”, пише Руд в своя статия за „Файненшъл таймс”.
Досега министрите не казват много за вида имиграционна система, с която искат да заменят правилата на ЕС за свободно движение на хора, като оставят компаниите и работниците в неведение, принуждавайки някои от тях да правят алтернативни планове.
„Правителството трябва да обясни как преговорите ще сведат до минимум щетите, които Брекзит ще нанесе на нашата икономика и обществени услуги”, обяви депутатът Ед Дейви от партията на Либералдемократите.
Много компании вече изразиха загриженост, че няма да могат да наемат хората, от които се нуждаят за работа. В края сметка може да се наложи дори те да се окажат принудени да се преместят.