Първото пълно лунно затъмнение за 2022 г. ще обагри Луната в червено рано сутринта в понеделник. От Земята естественият спътник ще се вижда в небето, окъпан от ярка бронзова светлина.
Лунно затъмнение е астрономическо явление, при което Луната напълно или частично от сянката на Земята. То настъпва, когато Луната навлезе в сянката на Земята, тоест Слънцето, Земята и Луната трябва да лежат на една права линия. Това се случва при пълнолуние.
Майското пълнолуние е известно на народите по света с различни популярни названия, свързани с природните промени на Земята. В Северна Америка индианските племена наричат явлението „Луна на цветята”, защото през май традиционно в Северното полукълбо цъфтят полските и градински цветя.
В англосаксонската традиция пълнолунието се свързва с млякото, тъй като през май кравите се доели по три пъти на ден и давали най-много мляко.
Лунните затъмнения са впечатляващи за любителите астрономи, макар да не са така редки и необичайни като слънчевите затъмнения. Майското затъмнение тази година ще се наблюдава частично от нашата страна, каза Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН. „Пълното лунно затъмнение ще се наблюдава от Западна Европа и от Централна и Западна Африка, като оттам то ще бъде видимо рано сутринта на 16 май (понеделник) преди залеза на Луната.
От Северна Америка затъмнението ще бъде видимо в първите часове на нощта след изгрева на Луната. Най-удобно явлението ще може да се проследи от Атлантика, Южна Америка, югоизточните части на Тихия океан и Антарктика.
Продължителността на затъмнението от сянката на Земята ще е 3 часа, 27 минути и 16 секунди. Само пълната му фаза ще бъде 1 час, 24 минути и 53 секунди.