В понеделник руската компания „Газпром“ заяви, че спира още една турбина на газопровода „Северен поток 1“ до Германия и че потокът на газ ще намалее до еквивалента на едва една пета от нормалния капацитет, съобщи Ройтерс.
Новият удар по доставките идва в момент на високо напрежение, когато Русия и Западът си разменят икономически удари в отговор на действията на Москва в Украйна. Европейският съюз обвини Русия, че прибягва до енергийно изнудване, докато Кремъл твърди, че прекъсването на доставките на газ е причинено от проблеми с поддръжката и ефекта от западните санкции.
Газпром съобщи, че спира работата на друга газова турбина Siemens в компресорната станция Портовая на „Северен поток 1“ в съответствие с инструкциите на съответния надзор, като взема предвид техническото състояние на двигателя.
Компанията заяви, че поради това от 04:00 ч. по Гринуич в сряда пропускателната способност ще намалее до 33 млн. куб. м на ден. Това е само половината от сегашните потоци, които вече са само 40 % от нормалния капацитет.
Политиците в Европа неведнъж са предупреждавали, че Русия може да спре газовите потоци тази зима – стъпка, която би довела до рецесия в Германия и до рязко покачване на цените за потребителите, които вече се борят с по-високите цени на храните и енергията. Миналата седмица Германия беше принудена да спаси Uniper, най-голямото си дружество, което внася газ от Русия.
Този месец президентът Владимир Путин предупреди Запада, че продължаването на санкциите рискува да доведе до катастрофално повишаване на цените на енергията за потребителите по света.
Путин предрече последното намаление в коментарите си относно компресора „Северен поток 1“ миналата седмица, когато заяви: „Там има две работещи машини, които изпомпват по 60 милиона кубически метра на ден… Ако едната не бъде върната, ще остане една, която е 30 милиона кубически метра“.
Русия е вторият по големина износител на петрол в света след Саудитска Арабия и най-големият износител на природен газ в света. Европа внася около 40 % от своя газ и 30 % от своя петрол от Русия.
Миналата седмица „Газпром“ възобнови газовите потоци по „Северен поток 1“ след 10-дневно прекъсване за техническо обслужване, но само на 40% от капацитета на газопровода – ниво, за което Русия заяви, че е била принудена да намали обемите през юни поради забавеното връщане на турбина, която се обслужва в Канада.
Европейските политици оспориха това обяснение, като Германия заяви, че въпросната турбина не е трябвало да бъде използвана до септември.