Германия ще продължи да подкрепя Киев „толкова дълго, колкото е необходимо“, заяви днес канцлерът на Германия Олаф Шолц, призовавайки за разширяване на Европейския съюз с цел включване на Украйна, Молдова и Грузия, предаде „Ройтерс“.
Изправен пред нахлуването на Русия в Украйна, Шолц призова 27-те членки на ЕС да „стегнат редиците си, да разрешат старите конфликти и да намерят нови решения“, като изложи визията си за бъдещето на Европа в реч в Карловия университет в Прага.
„Нашата Европа е обединена в мир и свобода и е отворена за всички европейски народи, които споделят нашите ценности“, каза той.
През последните месеци Германия е претърпяла „фундаментална промяна на мнението“ относно военната си подкрепа за Украйна, каза той.
„Ние ще продължим тази подкрепа, надеждно и най-вече толкова дълго, колкото е необходимо“, каза той пред препълнената университетска аудитория.
През февруари Шолц обяви промяна в германската външна и отбранителна политика, като обеща да увеличи военните разходи, но младшите му коалиционни партньори се притесниха, че Берлин твърде бавно изпраща на Украйна тежки оръжия.
Шолц използва речта си в Прага, озаглавена „Европа е нашето бъдеще“, за да обещае, че Германия ще изпрати на Украйна най-съвременни оръжия, като системи за противовъздушна отбрана и радари и разузнавателни дронове, през следващите седмици и месеци.
Германия би могла също така да поеме отговорността за изграждането на украинския артилерийски и противовъздушен отбранителен капацитет, каза той.
Наблягайки на разширяването на ЕС, той заяви, че постепенното преминаване към мажоритарно гласуване е стъпка към разрастването на блока, като добави, че „трябва да използваме много по-силно влиянието на нашата обединена Европа“.
Той подчерта ангажимента на Германия към разширяването на ЕС и заяви, че страните от Западните Балкани, Украйна, Молдова и евентуално Грузия трябва да се присъединят към блока.
Признавайки, че разширеният ЕС ще доведе до по-големи различия между държавите членки, той предложи реформа на практиките за гласуване в него.
„Там, където днес се изисква единодушие, рискът отделна държава да използва правото си на вето и да попречи на всички останали да продължат напред се увеличава с всяка допълнителна държава членка“, добави Шолц.
„Ето защо предложих постепенно преминаване към гласуване с мнозинство в общата външна политика, но също и в други области, като например данъчната политика – с пълното съзнание, че това ще има последици и за Германия“, каза той.
Що се отнася до Шенгенското пространство без паспорти на ЕС, Шолц заяви, че Хърватия, Румъния и България отговарят на изискванията за него. Вижте повече.
„Ще работя за това те да станат пълноправни членове“, добави той.
Още международни новини – четете тук.