Италианският премиер Джорджия Мелони назначи за членове на новия си правителствен екип почитатели на фамилията Мусолини и младши министър, който беше сниман с лента със свастика, съобщава „Политико“.
Това предизвика вълна от гняв от страна на антифашистките активисти и вероятно ще подкопае опитите на Мелони да изгради своята марка като надежден и умерен лидер на световната сцена, пише изданието.
По време на пресконференция Мелони настоя, че те са избрани „по заслуги“. Няколко от назначенията обаче предизвикаха протести от страна на опозиционни политици и антифашистката организация ANPI.
Галеацо Бинями, новият заместник-министър на инфраструктурата, беше сниман с черна риза и лента със свастика. По времето, когато снимката се появи за първи път през 2016 г., той заяви, че е била направена на шега по време на ергенското му парти преди 10 години.
В изявлението си от понеделник Бинями заяви, че иска отново да подчертае „дълбокия срам“, който изпитва за тези снимки, които по думите му са били направени в частен контекст, и изрази своето „пълно и безусловно осъждане на всяка форма на тоталитаризъм и особено на абсолютното зло, каквото беше нацизмът“.
Той не е единственото противоречиво назначение. Друг от избраниците на Мелони, Клаудио Дуригон от антиимиграционната Лига, подаде оставка миналата година от предишното правителство на Драги, в което заемаше длъжността младши министър в Министерството на икономиката, след като предложи паркът, кръстен на убитите съдии антимафиоти Джовани Фалконе и Паоло Борселино, да бъде преименуван на брата на Бенито Мусолини.
Новият младши министър на образованието Паола Фрасинети беше заснета през 2017 г. да присъства на забранен марш в чест на италианските доброволци от СС на гробище в Милано.
Друг младши министър, Аугуста Монтарули, беше заснета на поклонение до родното място на Мусолини с група, носеща знамето с черен кръст, използвано от неофашистките бели националистически групи по света.
Мелони е лидер на „Братята на Италия“ – партия, която води началото си от постфашисткото Италианско социално движение (МСИ), но през последните месеци тя се дистанцира от фашизма. В първата си реч пред парламента Мелони заяви, че „никога не е симпатизирала на антидемократични режими, включително на фашизма“.
Лидерът на италианската левица Никола Братояни заяви: „Това са хората, които никога не са симпатизирали на диктатури? Моля. Нелепо и опасно“.
Лоренцо Томбели от антифашистката група ANED написа в Twitter: „Значи младши министър със свастика на ръката си може да се закълне в антифашистката конституция? Докоснахме дъното“.
Критиките едва ли ще навредят на социологическите проучвания на Мелони, които се повишиха от изборите през септември до 30%. Даниеле Албертаци, професор по политика в университета в Съри, заяви: „В рамките на Италия [подобни епизоди] нямат голямо значение. Огромното мнозинство от десните избиратели приемат, че Мусолини е в миналото и че тези неща няма да се вземат на сериозно и има подход на опрощаване. Теоретично тя се е дистанцирала от фашизма“.
Извън Италия тези епизоди са по-проблематични, защото подкопават посланието, че Мелони е умерена, казва Албертаци: „Тя има нужда международната общност да бъде спокойна за Италия. Но тези епизоди са постоянни, защото наистина съществуват, не са измислени. Смятам, че тя трябва да заеме много по-твърда позиция, тъй като те нанасят голяма вреда на Мелони, повече навън, отколкото в Италия“.