Украинците ще се борят „толкова дълго, колкото можем“, за да задържат източния град Бахмут, обеща президентът Володимир Зеленски в петък, когато прие лидери от Европейския съюз, за да обсъдят по-нататъшните санкции срещу Русия и перспективите на Киев за присъединяване към ЕС, предаде „Ройтерс“. 

Междувременно Съединените щати заявиха, че ще изпратят военна помощ за Украйна на стойност над 2,175 млрд. долара, включително нова ракета, която ще удвои обсега на ударите на Киев.

Председателят на Европейската комисия комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел бяха в Киев, за да демонстрират подкрепата си за Украйна с наближаването на първата годишнина от нахлуването на Русия в съседката ѝ на 24 февруари.

Докато те и правителството на Зеленски обсъждаха редица въпроси, в Киев и в цялата страна прозвучаха сирените за въздушно нападение, но нямаше съобщения за нови въздушни удари.

Зеленски, придружен от лидерите на ЕС на пресконференция, заяви, че европейските санкции трябва да имат за цел да гарантират, че Русия няма да може да възстанови военния си потенциал. Той отправи послание относно Бахмут – централната точка на украинската съпротива срещу руското нахлуване и на стремежа на Москва да възстанови темпото на бойните действия.

„Никой няма да се откаже от Бахмут. Ние ще се борим толкова дълго, колкото можем. Смятаме Бахмут за наша крепост“, каза той.

Москва твърди, че руските сили обкръжават града, който преди войната е имал население от около 75 000 души, от няколко посоки и се борят да поемат контрола над път, който е и важен маршрут за снабдяване на украинските сили.

„Ако се ускорят (доставките) на оръжия, по-конкретно на оръжия с голям обсег, не само няма да изоставим Бахмут, но и ще започнем да отстраняваме окупаторите от Донбас (региона на Източна Украйна), окупиран от 2014 г.“, каза Зеленски.

Обявената в петък американска военна помощ включва ракети, известни като наземни малокалибрени бомби (GLSDB), чийто обсег от 151 км би поставил в обсега на действие всички снабдителни линии на Русия в Източна Украйна, както и част от полуостров Крим, също завзет от Москва през 2014 г.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че десетият пакет от санкции ще засегне „търговията и технологиите, които поддържат руската военна машина“.

Пакетът, който ЕС подготвя за годишнината от инвазията, няма да отговори на някои от исканията на Украйна, а амбицията на Киев да се присъедини към ЕС може да отнеме повече време, отколкото би искал, пише агенцията.

Украйна подаде молба за присъединяване към ЕС дни след нахлуването на Русия миналата година. ЕС прие молбата, но отхвърли призивите на Украйна за ускорено членство, докато страната е във война.

Представители на ЕС изброяват множество изисквания за членство – от политическа и икономическа стабилност до приемане на различни закони на ЕС. Процесът вероятно ще отнеме години.

ЕС поиска от Киев да се справи с това, което се възприема като ендемично държавно подкупване. През последните две седмици Зеленски обяви уволнения и разследвания на редица длъжностни лица.

Запитана на пресконференцията със Зеленски за кандидатурата на Киев за членство, Фон дер Лайен заяви: „Няма строги срокове, но има цели, които трябва да бъдат постигнати“.

В петък страните от ЕС постигнаха съгласие по предложение на Комисията за определяне на пределни цени на руските петролни продукти от неделя, за да се ограничи възможността на Москва да финансира войната. Те включват таван от 100 долара за първокласни петролни продукти като дизеловото гориво и лимит от 45 долара на барел за продукти с отстъпка като мазута, съобщиха дипломати.

Подобен ценови таван на суровия петрол влезе в сила през декември.

Месечните приходи в бюджета на Русия от петрол и газ са намалели през януари до най-ниското си ниво от август 2020 г. под въздействието на западните санкции, сочат данни на Министерството на финансите.

Танковете

Германското правителство заяви, че е одобрило доставката на танкове Leopard 1 за Украйна от своите запаси. Танковете могат да бъдат доставени по-рано от усъвършенстваните Leopard 2, които Германия и други държави обещаха миналата седмица.

Министърът на отбраната на Украйна, Олексий Резников, заяви, че новите танкове, доставени от страните от НАТО, ще служат като „железен юмрук“ в контраофанзивата за пробив на руските линии.

Русия засилва натиска върху украинските сили в Източна Украйна, където според Киев Москва изпраща хиляди войници и наемници на смърт за малки печалби, пише „Ройтерс“.

„Те привличат хора от своите набори и систематично се опитват да намерят места за пробив“, заяви пред украинското радио NV Сергий Череватий, говорител на източния фронт на украинските въоръжени сили.

Москва твърди, че основна цел в Украйна е осигуряването на останалата част от Донецка област, една от четирите, които тя твърди, че е анексирала едностранно миналата година. Нейните сили твърдят, че през последната седмица са постигнали постепенни успехи в района на Бахмут.

Беларуски доброволец, който се бие за Украйна в рамките на града, заяви пред агенцията, че все още няма признаци, че украинските сили планират да се изтеглят. „За момента е обратното, укрепват се позициите, където руснаците се опитват да ни отрежат… Засега се държим“.

Всичко за войната срещу Украйна – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук