зърно протест
Протест на зърнопроизводителите Снимка: БТА/архив

9,77 млн. евро са предвидени за България от общо 100-те млн. евро, с които трябва да бъдат компенсирани най-пострадалите страни членки в ЕС от вноса на зърно и храни от Украйна.

Това съобщи за „Хоризонт“ източник от Европейската комисия.

Останалите средства ще бъдат разпределени между Полша, Унгария, Румъния и Словакия.

От първия пакет помощи страната ни получи 16,75 млн. евро.

Каквито и да са компенсациите от Европейската комисия (ЕК), те няма да стигнат. Това заяви по-рано министърът на земеделието Явор Гечев в отговор на въпроси на депутати по време на изслушването му в парламента относно намерението на правителството да отмени наложените ограничения върху достъпа на продукти с произход Украйна.

Той обясни, че проблемът е, че продукцията е прекалено голяма и България трудно ще я реализира. Изслушването в Народното събрание бе по искане на парламентарната група на „Възраждане“.

„На практика това, което може да се каже, е, че, въпреки по-слабата реколта, пренасищането на пазара в Черноморския регион води до аномалии, които ние не можем да овладеем“, коментира Гечев. И подчерта – всяка от държавите има собствените аномалии.

Проблемът е, че имаме за около 3 милиарда евро продукция, която ние трудно ще реализираме, каза той.

Наличността на пшеницата към 31 март 2022 г. е била 1 милион и 600 хиляди тона, а към същия период на тази година – 2 милиона и 400 хиляди тона, посочи той. Според данните, които изнесе министърът, количествата царевица и слънчоглед също са повече през тази година.

По отношение на пшеницата имаме 32% по малък износ, въпреки че реколтата е по-слаба, каза също той.

През юни почва жътвата на пшеницата, трябва да освободим колкото е възможно повече количества, за да изпразним складовете, посочи още Гечев.

Като „абсолютно важна тема“ министърът на земеделието определи въпросите за фитосанитарния

контрол на внасяните от Украйна продукти.

Гечев обясни, че в Украйна се ползват неразрешени за Европейския съюз вещества, но това не означава, че пшеницата не отговаря на изискванията. И обясни, че България е втора държава по веригата, контролът се прави и от Румъния.

Имахме редица индикатори, затова направихме вторичен засилен контрол, подчерта той. По думите му освен за зърното, такъв има и за слънчоглед, сухо мляко и мед.

Изследва се всяка проба за генно-модифицирани организми (ГМО), пробите излизат за около 10 дни, подчерта Гечев. Той отбеляза, че по отношение на ГМО няма притеснения за слънчогледа, а по-скоро за царевицата.

„Има решение на Министерски съвет, което ще трябва да се отмени при европейската забрана“, добави също той.

Министерският съвет взе решение за отмяна на националната забрана за внос на определени стоки с произход от Украйна, съобщиха от правителствения пресцентър.

Премахването на националната забрана е в резултат на постигнатото принципно общоевропейско решение на проблема. На последното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, проведено на 25 април 2023 г., България се съгласи с предложения от ЕК пакет от мерки за стабилизиране на пазара, които ще бъдат приложени при вдигане на националните забрани.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук