Сърбия Косово
Сръбските протести в Северно Косово не спират. Снимка: БТА

Протестите в Северно Косово продължават 6-и пореден ден, съобщават косовските медии. Местните сърби в 3 косовски общини – Звечан, Лепосавич и Зубин поток пречат на кметовете – косовски албанци, да влязат в сградите на общините. Кметовете бяха избрани на предсрочни местни избори, които сърбите бойкотираха.

Европейският съюз и САЩ представиха на властите в Прищина няколко искания, целящи успокояване на ситуацията в Северно Косово, включително провеждането на нови избори и формирането на Съюз на сръбските общини, информира белградската обществена телевизия РТС.

Косовският премиер Албин Курти заяви, че е съгласен за провеждането на нови избори, ако сърбите прекратят протестите. Напрежението в Северно Косово ескалира в понеделник, когато се стигна до сблъсъци между протестиращи, полиция и военни на мироопазващите сили на НАТО и бяха ранени около 30 войници от КФОР и около 50 косовски сърби. Разправиите вършат работа на Москва, чиито претенции към Западните Балкани не са от вчера, а опасната ситуация в Косово е идеална за отместване на вниманието от проблемите на Русия в Украйна.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел също засили натиска върху Прищина да вземе мерки за деескалация.

Имаме три ясни искания – нови избори сега, гарантиране на участието на косовските сърби, започване на създаването на Съюз на сръбските общини. Неспазването им ще има сериозни последици за нашите отношения“, написа в Туитър Борел.

Сърбия настоява за създаването на Съюз на сръбските общини в Косово, обхващащ общините, населени предимно с косовски сърби. Прищина не желае да позволи създаването на такъв съюз, подкрепян от Белград, защото се опасява, че ще се формира анклав, който би подкопал нейния суверенитет. Сърбия обаче заявява, че съюзът е необходим, за да се защитят правата на сърбите в Косово, които са около 5% от населението, наброяващо 1,8 милиона души.

Президентът на Косово Вьоса Османи и сръбският президент Александър Вучич се срещнаха за кратко снощи в присъствието на Борел, френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц в кулоарите на среща на върха на Европейската политическа общност в Молдова.

Макрон каза, че той и германският канцлер Олаф Шолц са поискали ясни решения до следващата седмица. След срещата с Вучич Османи обвини сръбския лидер, че „хленчи и се оплаква и не казва истината“. Тя обаче посочи, че Косово може да проведе нови избори на север със сръбско участие, ако те бъдат организирани законно. Вучич не коментира.

Вчера двамата лидери не искаха дори да се срещнат, но накрая отстъпиха пред международния натиск, отбелязва Ройтерс.

Те не се поздравиха при пристигането си на срещата на върха дори когато стояха само на метри един от друг на червения килим.

Преди срещата на Вучич с европейските представители той коментира, че косовските власти трябва да изтеглят „предполагаемите кметове“ от Северно Косово и обяви, че косовските специални полицейски части там са незаконни.

Косовският премиер Албин Курти също обяви снощи съгласието си за нови избори след телефонен разговор със заместник-съветника по националната сигурност на Белия дом Джонатан Файнър. Курти постави като условия за новия местен вот протестиращите сърби да се оттеглят.

„Благодарих му за обаждането и обещах да работя със САЩ за успокояване на ситуацията“, написа Курти в Туитър, заявявайки, че „незабавното прекратяване на насилието“ трябва да предхожда новите избори.

Преди това Курти разговаря по телефона и с трима американски сенатори – Крис Мърфи, Пийт Рикетс и Джийн Шахин, членове на комисията по външна политика на Сената на САЩ.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук