Министър-председателят акад. Николай Денков отговаряше на въпроси на граждани и медии тази сутрин от 8,00 ч до 9,00 ч на живо на страницата на Министерския съвет във Facebook.
Въпросите към акад. Денков бяха задавани, както по време на живото излъчване, така и публикувани предварително в коментарите под видео анонса на страницата на Министерския съвет във Facebook.
Представяме ви най-интересните теми, които Денков засегна:
Областните управители
Забавихме се с назначаването на областните управители. Ще изчакаме още малко, заяви министър-председателят акад. Николай Денков
Той каза, че все още се изчакват „колегите от ГЕРБ“. Според премиера трябва да се постигне консенсус сред народните представители в Народното събрание.
Министър-председателят отбеляза в отговор на въпрос, че заместник-министрите почти навсякъде вече са назначени.
Пари за образование
Парите за образование тази година са увеличени с около 1 млрд. лв. спрямо средствата за 2022 година.
За тази година предвиденият бюджет за образование ще бъде около 7,5 млрд. лв., което съответства на 4,1% от брутния вътрешен продукт, заяви министър-председателят.
Премиерът каза, че всеки би искал да има повече средства за образование, но е важно и да знаем за какво ще ги използваме. През миналата година около 200 млн. лв., отделени за образование не бяха използвани поради липсата на програми, с които да бъдат усвоени, посочи Денков.
В отговор на въпрос защо се увеличават заплатите на учителите след тези слаби резултати от матурите, Николай Денков отговори, че няма как да има добро образование без мотивирани учители. Според него обаче само мотивирани учители не са достатъчни. Докато не се оправят учебните програми, учебниците, не се засилят извънкласните дейности, докато не се подобри механизмът за привличане на децата в училище, проблеми ще има и затова са важни реформите. Заплатите са необходимо, но не достатъчно условие, коментира Денков.
Черно море е чисто
Има изключително негативна кампания, която идва отвън, за да се провали туристическият сезон, заяви министър-председателят акад. Николай Денков.
Черно море е чисто и не трябва да има никакво съмнение в това, каза Денков. Той добави, че всеки ден получава справка, която се прави от украинските, румънските и българските власти.
„Никое от замърсяванията, които се бяха събрали в Одеския залив, не е минало към Румъния, камо ли да дойдат в България“, каза Денков. По думите му няма никаква вероятност замърсяване да дойде до българската акватория.
Визитата на Зеленски
Министър-председателят акад. Николай Денков потвърди, че президентът на Украйна Володимир Зеленски ще дойде на посещение в България.
Той обяви, че Украйна е отправила запитване за реакторите от „Белене“ още през миналата година.
„Аз се поинтересувах какво е свършено още, когато встъпих. Оказа се, че служебното правителство не е придвижило въпроса“, обяви Денков.
Премиерът поясни, че днес ще се подпише меморандум с Украйна в сферата на енергетиката и това ще стане факт при визитата на президента Володомир Зеленски у нас. Той ще кацне в София с правителствен самолет в 10.00 ч.
„Никога не съм подклаждал конфликта с президента, аз се опитвах да успокоя отношенията, за да имаме нормален диалог. Аз се обадих на Радев и му казах – ще идва президентът Зеленски, затова намерете начин да се видите с него“, каза премиерът. По думите му предвидено е двамата държавни глави да се срещнат.
Това е начинът да се търси конструктивен диалог. От другата страна не винаги беше така, но виждам известно успокояване през последните две седмици, надявам се това да продължи. България няма нужда от междуинституционални войни, а от успокояване, допълни Денков.
Северна Македония
Истинският „слон в стаята“ е кога Република Северна Македония ще приеме промените в Конституцията си, каза министър-председателят акад. Николай Денков.
В момента решаващата стъпка е изцяло в Република Северна Македония. За да започнат преговорите за приемането на страната в Европейския съюз (ЕС), те трябва да променят Конституцията си. Очевидно това е труден процес за тях и в известен смисъл болезнен. Те трябва да го направят, защото това е в сърцето на т.нар. европейски компромис от миналата година, въз основа на френското предложение, коментира Денков.
Според него в „европейския компромис“ са залегнали и други положения, които трябва да се следват в хода на преговорите. Те са свързани със защита на гражданските права на хората с българско самосъзнание. Така че ние стриктно ще следваме тези условия, тези указания, които са дадени в т.нар. европейски компромис. Нищо повече не се изисква от тях, въпросът е те готови ли са да извървят този процес, заяви премиерът.
Миналата година ние започнахме секторни преговори, но те в момента поизостанаха, защото имаме застой в другата посока. Ние сме готови да продължим работата по коридорите, по увеличаване на търговския стокообмен, културния обмен, но без да се реши ключовият проблем, няма как да очакваме сериозни резултати. От наша страна ние сме отворени за всичко позитивно, добави премиерът.
Той добави, че е разговарял с някои европейски лидери, като по време на тези разговори е заявил, че се подават грешни сигнали към Република Северна Македония.
Имаме много ясна основа на нашите отношения и тя е в този „европейски компромис“. Всякакъв опит да се излезе от него по-скоро ще попречи на процеса, така че нека да се върнем върху тази основа и да работим за нейната реализация, каза още Денков.
„Лукойл“
България ще има нов представител в „Лукойл“, обяви още премиерът.
„Там има системен проблем. Представителят на България не подава актуална информация“, посочи той.
На „Лукойл“ и преди им беше казано да си плащат данъците. Въпросът е как да се направят промените така, че да не се работи с руски петрол, допълни още Денков.
Заплатите на служителите на МВР
Заплатите на служителите на МВР няма да бъдат увеличени, заяви Денков. По думите му нормално е всяка една от общностите да търси по-добро възнаграждение, но не мисли, че трябва да стоят под прозорците на Министерския съвет, защото не е това начинът да се търси справедливо разпределение на бюджета.
„Миналата година заплатите на служители на МВР бяха увеличени с 20%. Предвидено е увеличение на две други места. Едното е в системите, които не получиха увеличение – тази година те ще наваксат с 10%. И в общинските администрации, където заплатите са изключително ниски. Там е предвидено увеличение от 15% „, обясни той.
Войната по пътищата
На въпрос за мерките срещу войната по пътищата Денков заяви, че кабинетът е набелязал най-спешните задачи. Една от от тях е съместните проверки на колите от 6 институции. Друга е свързана с методиките за отпускане на средства за ремонт на пътища да бъдат тези, които са с висока концентрация с произшестия. Има карта на АПИ, която показва 40 проблемни места, с приоритет за тях да се отпускат средства. Предприети са и промени в шофьорските книжки, в които да виждаме практическата част при тях, каза Денков.
Той допълни, че строителството на магистралите „Хемус“ и „Струма“ продължава и в момента, а за магистрала „Черно море“ се подготвя проект.
Закон за лустрацията
По някакъв начин трябва да затворим темата за лустрацията. Не е нормално децата да отговарят за това какво са правили техните родители, дядовци и прадядовци, заяви премиерът.
„Аз не знам какво е правил моят прадядо и смятам за напълно ненормално това да бъде вадено във всеки момент, в който един качествен кандидат за каквото и да било се появи в медийното внимание“, заяви министър-председателят.
Според него важното е този човек дали има необходимите компетенции, подготовка, визия, дали е изградил екип, дали има ясен план какво ще прави в министерство, в София. Всичко друго в момента замъглява възможностите да видим дали това е най-подходящия кандидат, коментира Николай Денков.
Еврозоната
Дълбоко съм убеден, че България, българското общество и бизнес, ще имат големи ползи, когато влезем в еврозоната, каза Денков.
По повод предложението за национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“, Денков отговори, че юристите трябва да кажат дали провеждането му е допустимо.
В момента в Народното събрание има дискусия и някои от най-добрите специалисти в България вчера се изказаха на правна комисия, че въпросът, по начина, по който е записан в този референдум, противоречи на Конституцията, тъй като там има заложени изисквания, свързани с присъединяването на България към Европейския съюз, каза Денков.
Ако референдумът е допустим, разбира се, че трябва да се проведе и ние ще направим всичко възможно като правителство да го проведем по най-добрия възможен начин, заяви премиерът.
Според него част от работата на правителството е да успее да обясни на хората какви са ползите от влизането в еврозоната и Шенген.
Част от нашата работа е не просто да проведем референдума, ако е законово допустим, но също така и да го спечелим с огромно мнозинство, каза Денков.
Точно преди месец, на 6 юни, на тържествена церемония в Министерския съвет Николай Денков символично получи властта от тогавашния служебен премиер Гълъб Донев. Първите две политически формации ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната – Демократична България“ се споразумяха Денков да поеме премиерския пост на принципа на ротацията, а след девет месеца той да предаде поста на бившия еврокомисар Мария Габриел. В същия ден 49-ото Народно събрание утвърди и структурата и състава на новото редовно правителство.
Още новини от деня – четете тук