Катлийн Фолбиг
Кадър: CNN

Австралийски съд обяви част от доказателствата срещу Катлийн Фолбиг, наричана „най-лошата майка в Австралия“ и обвинена в смъртта на четирите си деца, за „ненадеждни“.

Върховният съд на Нов Южен Уелс отмени в четвъртък присъдата за убийството на четирите деца, които са били на възраст между 19 дни и 18 месеца.

56-годишната Фолбинг беше помилвана и освободена от правителството на щата през юни, след като прекара 20 години в затвора.

Тогава тя заяви, че доказателствата за нейната невинност са били „игнорирани и отхвърляни“ в продължение на десетилетия.

„Системата предпочете да ме обвини, вместо да приеме, че понякога децата могат и умират внезапно, неочаквано и сърцераздирателно“, каза тя пред съда в четвъртък, цитирана от CNN.

Случаят „Фолбиг“ е описан като една от най-големите съдебни грешки в Австралия.

Става въпрос за смъртта на четири малки деца – Кейлъб, Патрик, Сара и Лора – всяко от които умира внезапно между 1989 и 1999 г., на възраст между 19 дни и 18 месеца.

Според държавното обвинение те са починали, след като майка им ги е задушила.

Делото се основава на косвени доказателства. Използвани са дневниците на Фолбиг, като от тях прокуратурата вади изводи за нестабилна и склонна към гняв майка. Въпреки това, написаното от нея не е подлагано на психологическа експертиза, за да потвърди или отхвърли твърденията.

През 2003 г. жената беше осъдена на 40 години затвор за убийствата на Сара, Патрик и Лора и непредумишленото убийство на Калеб.

По-късно присъдата ѝ беше намалена на 30 години след обжалване.

По-рано тази година се появиха резултати от разследване, според които има основателни съмнения относно вината ѝ поради научни открития, според които децата може да са умрели от естествена смърт поради редки генни мутации.

И именно тези нови твърдения доведоха до свалянето на всички обвинения срещу „най-лошата майка в Австралия“.

Адвокатите на подсъдимата заявиха, че ще тя ще търси обезщетение.

Случаят привлече вниманието на световните медии, като се стигна и до обвинения за това, че правосъдната система в Австралия реагира бавно на резултатите от бързо развиващата се наука.

„Благодарна съм, че науката и генетика в частност ми дадоха отговори за това как децата ми умряха“, коментира пред медии Фолбиг.

„[Прокурорите] извадиха думите ми от контекста и ги обърнаха срещу мен… Надявам се, че никой друг никога няма да страда от това, което претърпях аз“, каза още тя.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук