Харвардският университет ще замени подвързия на книга, направена от човешка кожа. Книгата е от 19 век и се съхранява в библиотеката на университета.
Подбудите за подмяната на подвързията са изцяло етични, съобщиха от университета.
Книгата, наречена Destinées de l’Ame („Съдби на душата“), се съхранява в университетската библиотека Houghton от 30-те години на миналия век, но привлече международното внимание през 2014 г., когато тестове потвърдиха, че е обвързана в човешка кожа, пише The Guardian.
В съобщение на университета се казва, че след „внимателно проучване, ангажиране на заинтересованите страни и обмисляне“ ще премахне подвързията и ще работи с властите за „определяне на окончателно уважително разпореждане с тези човешки останки“.
Книгата е написана от Арсен Усайе, френски романист, в средата на 1880-те години, който разсъждава върху идеята за съществуването на душата и за живота след смъртта.
Първият собственик на книгата е френският лекар Лудовик Булан. Той е човекът, който подвързва тома с човешка кожа.
От Харвард са на мнение, че Буланд е взел кожата от починала пациентка в болница, където е работил, без съгласие на роднините ѝ.
Историята около тази книга мотивира университета да вземе решението след години проучване.
„Както можете да си представите, това беше необичайно обстоятелство за нас и ние успяхме да съберем достатъчно информация, преди да вземем решението си“, коментира Том Хайри, архивист в библиотеката.
Потвърждението за странното подвързване на книгата е дошло още през 2014 г. Тогава от университета не взеха този факт насериозно и дори нарече откритието „добра новина както за феновете на антроподермичната библиопегия, но и за библиоманите и канибалите“.
Антроподермичната библиопегия е практиката на подвързване на книги в човешка кожа, нещо, което е било популярна мода през 19-ти век, но корените ѝ са от 1500-те години.
Сега от Харвард заявяват, че съжаляват за „хумористичния тон“, с който първоначално са коментирали откритието.
Още новини от деня – четете тук