На работна среща в Националното тол управление бе представена нова техническа възможност за изчисляване на средната скорост на превозните средства по българските пътища.

Функцията за засичане на средната скорост вече е преминала тестови период на участък от Северната скоростна тангента в София между 18 и 23 октомври. Резултатите показват редица случаи на значително превишаване на скоростта – например, автомобил е засечен да се движи със средна скорост от 203 км/ч при ограничение от 140 км/ч.

В последните 24 часа, статистиката показва, че с превишена скорост над 140 км в час са се движили 494 леки автомобила. 642 коли са се движили със скорост между 101 и 120 км в час, а други 2707 са преминали през трасето със средна скорост между 121 и 14 км в час. Системата е отчела, че в този период 3 автобуса под 12 тона са се движели по Северната скоростна тангента със средна скорост между 80 и 100 км/час. Със същата скорост са преминали 219 автобуса над 12 тона, а скоростта на друг е била между 101 и 120 км/час. Средната скорост на 19 тежкотоварни автомобила над 12 тона е била между 80 и 100 км/час, а на други 3 – между 101 и 120 км/час.

Също така стана ясно, че системата има възможност да предава информация за правоприлагане от всички тол камери. За отчитане на средна скорост се използва снимков материал от устройствата, разположени в началото и в края на даден пътен участък (сегмент) които засичат номерата на автомобилите. Системата отчита дали те са леки или тежкотоварни и ограниченията на скоростта за всеки вид превозни средства.

Предстои провеждане на тестове на други участъци от републиканската пътна мрежа в страната и сертифициране на системата от Българския институт по метрология.

Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики обясни пред бТВ, че регистрирането на междинна скорост значи скоростта, с която сте се движили от една до друга точка и в случай че тя надвишава позволените за автомагистрала 140 км/ч, водачите ще бъдат санкционирани.

„Стационарните камери нормално имат местен резултат. Те вършат предварителна защита за понижаване на скоростта, където е точката с камерата “, каза тя.

Според нея системата е трябвало да се разгърне доста по-широко, тъй като резултатът на междинната скорост ще се загуби, в случай че водачите стопират на бензиностанция, купуват си нещо и по-късно не престават – по този начин забавят своето време на напредване.

„Моят апел към Министерство на вътрешните работи е да се борят с доста други нарушавания, които са доста по-опасни от това дали някой е превишил с 10 км/ч скоростта “, уточни специалистът.

Според нея неправилното престрояване на светофарите е доста по-опасно. А положението на пътищата и асфалта е доста подценявано през последните години.

“ Най-лесно е да се глобява за скорост “, сподели Диана Русинова.

В Народното събрание вече са внесени промени в Закона за движение по пътищата, които ще включат понятието „средна скорост“ като част от правната рамка за контрол на скоростта. Очаква се с въвеждането на новата система да се намалят пътните инциденти и да се повиши безопасността на пътищата в страната.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук