Въпросите за сигурността и бъдещето на ЕС в контекста на войната в Украйна и конфликта в Близкия изток вече са поставени на дневен ред след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
Както стана ясно, вероятният кандидат за държавен секретар на САЩ, ще бъде Маро Рубио – сенаторът републиканец, който е сред най-яостните противници на американската помощ за Украйна, както и застъпник на преговорите с Русия и отказ на Украйна да претендира за завзетите от Кремъл територии.
Темата за сътрудничеството на САЩ с ЕС беше поставена на дневен ред по време на изслушването на кандидата за върховен представител по външната политика и сигурност Кая Калас. По време на изслушването си пред комисията по външни работи и още 5 поканени в Европарламента тя заяви, че по време на визитата си в Съединените щати се е срещнала с новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и с други фигури, ангажирани с политиката.
Тя каза още, че ще търси среща с новоизбрания президент Тръмп и неговия екип в опит да се формира обща политика:
Ако Съединените щати се безпокоят за случващото се в Южнокитайско море, те би трябвало да са по-обезпокоени за това как ние реагираме на руската агресивна война в Украйна. Това също е в техен интерес“, коментира тя, цитирана от БНТ.
Калас изрази задоволство, че е постигната целта по инициативата ѝ за доставката на 1 млн. снаряда за Украйна.
ЕС и САЩ са по-силни и в по-голяма безопасност, когато работят заедно, каза още Калас, която бе първата дама премиер на Естония.
Можем да преодолеем всяка заплаха, ако останем единни, заяви Калас.
ЕС за мен е най-вече свобода, посочи тя във встъпителното си слово. Калас добави, че следващите пет години няма да бъдат лесни и отбеляза войните в Украйна и в Близкия изток, възхода на авторитарните режими по света, както и стремежа на Русия, Китай, Северна Корея и Иран към промяна на международния ред. Трябва да бъдем наясно със заплахите и да отговорим подобаващо, призова тя.
Победата на Украйна е много важна за нас, ЕС е единен в призива за незабавно спиране на огъня в Близкия изток и за безусловно освобождаване на всички (взети от „Хамас“) заложници, за решение с две държави. Разширяването на ЕС е геостратегическа инвестиция в наш интерес, в следващите пет години са необходими ясни резултати, заяви Калас. По нейните думи по отношение на Китай е необходимо да се превъзмогне търговския дисбаланс и да се работи с Пекин за пресичане на помощта за Москва във войната в Украйна.
Не можем да приемем, че Китай, Русия, Иран и Северна Корея произвеждат повече боеприпаси от нас, настоя Калас и призова за повишаване на възможностите на европейския военнопромишлен комплекс. ЕС и САЩ са по-силни и имат повече сигурност, когато работят заедно, допълни кандидатът.
Калас е сред предложените шестима бъдещи заместници на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в новия състав на комисията. С изслушванията на тези шестима кандидати ЕП днес приключва изпитите и се очаква да насрочи дата за гласуването на пълния състав на новата комисия. Предвижданията са евродепутатите да гласуват до края на ноември и новите еврокомисари да започнат работа от 1 декември.