Разделянето на Испания и Каталуния би предизвикало сериозно политическо сътресение в страната, но би имало и значителни последствия за икономиката на двете страни, сочат експерти пред CNBC.
Избирателите в процъфтяващия испански регион ще бъдат попитани следващия месец, дали искат да се отделят от Испания вследствие на подписано на 7 септември постановление.
Като най-проспериращ от 17-те региони в Испания, Каталуния заема около 19% от икономиката на Испания, като се възползва от туризма, износа, производството и промишлеността.
Каталуния е говорила за отделяне от Испания от основаването на Estat Català – политическо движение, започнало още през 1922г., както и през 36-годишната диктатура на Франко, но възстановяването на седалищното движение през последните няколко години се дължи главно на икономическите проблеми на Испания, решение на конституционния съд от 2010г. за намаляване на суверенитета на Каталуния и недоверие към Мадрид и към централизираното испанско правителство.
На фона на дискусиите за отношенията на Шотландия с Европейския съюз след Брекзит, възникнаха въпроси за икономическите последици от разделянето на Каталуния от Испания. Тук CNBC проучва последиците, ако гласоподавателите гласуват с „ДА” на референдума.
Непосредствени въздействия от разделянето
Краткосрочните резултати от разделянето ще бъдат отрицателни и за двете страни, смята Ален Куенка, професор по икономика в Университета в Сарагоса в Испания.
„Създаването на граница ще доведе до загуба на работни места, доходи и богатство за всички, независимо дали живеят в Каталуния или в останалата част на Испания.Тези загуби ще бъдат провокирани от пречките пред търговията, от финансовите проблеми, от разходите на новата държава”, каза Куенка.
Докато каталунците съставляват само 16% от населението на Испания, Каталуния прави солиден принос към цялостната испанска икономика, което според местното правителство е 223.6 милиарда евро годишно.
Използвайки данни от официални европейски и каталунски организации, Business Insider заяви по-рано тази година, че регионът ще спечели годишно около 16 милиарда евро в случай на разделяне, тъй като вече няма да плаща данъци на Испания. Това би довело до загуба от около 2% на испанския Брутен вътрешен продукт годишно.
В същото време Каталуния би могла да се окаже потенциален удар по износа на Испания, тъй като в момента 35,5% от износа на Каталуния е на испанския пазар. От своя страна Каталуния ще трябва да има средства, за създаване на нови държавни структури (посолства, централни банки и т.н.), които от своя страна ще й донесат и много приходи.
Тази седмица испанският министър на икономиката Луис де Гуиндос заяви, че Каталуния може да види, че икономиката й се свива с 25-30%, а безработицата й се удвоява, ако се отдели, за да се образува на отделна държава. Независимо от това, съдбата и на двата народа в крайна сметка ще се сведе до решенията, взети в преговорите след разделянето на дълга и отношенията й с Европейския съюз.
Проблемът с дълга
Националният държавен дълг на Испания през 2016г. се оценява на приблизително 1,18 трлн. долара, според статистиката на централната банка. Междувременно Каталуния е натрупала един от най-големите държавни дългове сред испанските региони, приблизително 72,2 милиарда евро през 2016г. Около 6 милиарда евро от тях са за дългосрочни ценни книжа, които са емитирани, а останалите са различни заеми от различни институции.
Ето защо, Каталуния представлява 16,34% от испанския дълг, което не е малка цена. Този аспект, съчетан със загубата на данъчните приходи на Каталуния, би бил истински удар за испанската икономика.
Въпреки че мнозина смятат, че държавният дълг на новата нация „неизбежно ще бъде поет от Кралство Испания”, Куенка обяснява, че влиянието на директното разделяне на дълга е невъзможно да се предвиди.
„Проблемът отново е преходът: колко години биха продължили финансовите проблеми? Колко работни места, колко инвестиции, колко търговски операции ще бъдат загубени по време на прехода? Никой не знае с точност”, каза Куенка.
Успехът на Каталуния е силно зависим от това дали те ще поемат или не процент от испанския дълг и дали ще им се наложи да изплатят собствения си дълг. Всяка ситуация може да се окаже вредна за нова каталунска нация и да навреди на потенциала за икономическо разширяване.
Европейският съюз
„Що се отнася до търговията, ако Каталуния остане част от Европейския съюз, нищо няма да се промени”, каза Албер Банал-Естанол, професор по икономика в Университета Помпей Фабра.
Това е така, защото Каталуния ще запази настоящите си търговски партньори и ще продължи да използва еврото. Каталония обаче няма автоматично право на членство в Европейския съюз. За да стане част от Общността, тя трябва да получи единодушно „да” от страните-членки на ЕС и това включва Испания и нейните съюзници, които едва ли ще гласуват за присъединяването на Каталуния към Съюза. Ако на новата нация бъде отказан достъп или ако има трудности да се присъедини към него, каталунската икономика ще бъде изправена пред големи преходни разходи, тъй като ЕС представлява около 65,8% от износа на Каталуния. Освен това, Каталуния може да се изправи пред търговски бойкот от останалата част на Испания.
„Не е ясно колко дълго ще продължи бойкотът и колко сериозно ще бъде положението. Предприятията могат да търсят други пазари, както в миналото, по време на предишни бойкоти (както в случая с Кава, пенливото вино на Каталуния), или по време на тежката икономическа криза в Испания”, коментира каза Банал-Естанол.
Каталуния също може да се изправи пред икономически сътресения поради отделянето й от единната европейска валута и увеличаване на тарифите на европейските стоки и услуги. В крайна сметка обаче, каталунските националисти ще платят всяка цена за независимостта, независимо от икономическите загуби.