Днес, в Деня на независимостта, ДЕБАТИ.БГ се обърна към лидера на „Воля” Веселин Марешки със следния въпрос:
ДЕБАТИ.БГ: Във всички държави по света, Денят на независимостта е най-големият празник. У нас това не е така. Има ли политик от 44-то Народно събрание, който да внесе предложение националният празник на България да не е 3 март, а 22 септември?
Вижте неговият отговор:
„И 3 март, и 22 септември са дати, които носят енергията и националния дух на съвременна България. И двете дати имат символиката на Свободата и Независимостта, носят спомена за непримиримия дух на борците за самостоятелна България. Абсолютно нормално е и двете дати да бъдат почитани като Национален празник. Но такива дати са и 6 септември, и 10 ноември, и т.н.
Аз обаче искам да Ви обърна внимание и на нещо друго, което сме обсъждали с колегите от ВОЛЯ. България не съществува от 140 години, а от 10 пъти по толкова. България е дала на света не едно или две неща, но едно от най-великите е Славянската писменост. Ако изхождаме от това, че в съвременния глобален свят културата и духовността е това, което отличава, но и сближава народите, а и това, с което България е допринесла за европейската цивилизация – би било редно да помислим за датата 24 май като по-важна. Ако предишните два века са били битки за свобода и независимост- 21 век трябва да бъде век на духовността. Образованието и културта ще стават все по-важни за народа ни, и в този смисъл – празникът на духовността би бил по-точен Национален празник.
Когато разглеждаме алтернативите на 3 март обаче е редно да погледнем и върху датата 9 август. На тази дата през 681 година България за пръв път се споменава като независима държава на настоящите си територии. Връщам се на казаното, че България е тук от над 1300 години. Защо да не почитаме основаването на Дунавска България и да не бъдем горди с единствената държава, която за над 13 века не е сменяла името си? Да почитаме духа на Аспарух и неговите половин милион българи, завърнали се у дома, за да създадат държавността на нашата България.”