Стандартът на живот в София е по-висок от средния за Европейския съюз. Това показват данните на европейската статистическа служба „Евростат”.
През 2015-та, брутният вътрешен продукт на човек в столицата е 102% от средния в ЕС стандарт по покупателна способност.
„Стандартът на покупателна способност всъщност е имагинерна валута, с една единица от която можеш да си купиш еднакво количество стоки и услуги в различните страни“, пише Десислва Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Данните показват, че средностатистическият софиянец може да си купи малко повече от средностатистическия гражданин на ЕС.
Други български градове, в които стандартът на живот е по-добър от средното за Европа са Стара Загора и Варна – съответно с 52% и 48% от средното за ЕС.
Двата града изпреварват с малко средния резултат на България – 47% от средното за общността.
За първи път от 2009г. София изпреварва средното ниво за Общността. Пикът бил през 2010 година, когато БВП на софиянец е 109% от средното за общността.
Какво е състоянието в другите държави на ЕС може да видите ТУК.
СЕГРЕГАЦИЯ
Данните на „Евростат” обаче открояват една притеснителна тенденция – разликата между доходите на живеещите в София и в останалата част от страната, е много голяма.
През 2015-та пропастта е била 5 пъти – най-бедните области са на ниво от 23% от средното за ЕС (Силистра, Сливен и Перник).
Разрастването на разликата между София и най-бедните области се отчита и през 2015 година спрямо 2014 година, когато София е на ниво 100% от ЕС-28, а най-слабо развитата област в страната (Силистра) отново е на 23%.
Не бива да пренебрегваме обаче факта, че съществува и голяма разлика между цените в столицата и в другите градове.
ДОХОДИ В БЪЛГАРИЯ СПРЯМО ЕС
Като цяло през 2015 година България продължава да догонва средноевропейските нива на доходи и вече достига 47% от средното след застой на 46% през предходните 3 години.
В по-дългосрочен план догонването е видимо – през 2006 г. БВП на човек в България е бил 38% от средното за ЕС, а 9 години по-късно той е с 9 пункта по-висок.
Това се дължи най-вече на икономическата експанзия на София – с 22 пункта до 102%, подкрепена от ръста на област Стара Загора – с 14 пункта до 52%, област София – с 10 до 49% и областите Пловдив и Русе, които догонват с по 8 пункта за периода, до 39% и 38%, респективно.
РЪСТ НА ИКОНОМИКАТА
В началото на месец октомври, друго проучване на „Евростат” показа, че Бългapия e чeтвъpтa в Eвpoпeйcĸия cъюз (EC) пo pъcт нa иĸoнoмиĸaтa пpeз минaлaтa гoдина.
С 3,9% е пораснал бpyтният вътpeшeн пpoдyĸт (БBΠ) зa пpeдишнитe 12 мeceцa.
Taĸa, зaeднo c Maлтa, Иpлaндия, Pyмъния и Иcпaния, cтpaнaтa ни влизa в тoп 5 нa дъpжaвитe члeнĸи c нaй-гoлям pacтeж.
B гoдинaтa нa пpиcъeдинявaнeтo ĸъм EC (2007г.), Бългapия e oтчeлa близo двoйнo пo-гoлям pacтeж в cpaвнeниe c минaлaтa. Дaннитe нa Eвpocтaт пoĸaзвaт, чe тoгaвa иĸoнoмиĸaтa e нapacнaлa cъc 7,3 нa cтo.
Πpeз cлeдвaщaтa ce e cвилa лeĸo дo 6 нa cтo. C идвaнeтo нa ĸpизaтa пpeз 2009 гoдинa поcлeдвaл пepиoд нa peцecия c peзyлтaт oт минyc 3,6% зa БBΠ.
B cлeдвaщитe гoдини oбaчe иĸoнoмиĸaтa зaпoчнала бaвнo дa ce възcтaнoвявa, a зa пъpви път pacтeжът й минaвa 3 нa cтo пpeз 2015 гoдинa. Oт тoгaвa ce зaдъpжa нaд тaзи гpaницa.
СВЪРЗАНА НОВИНА:
Евростат: Българинът трябва да работи 5,5 часа, за да си купи килограм телешко