Мартеницата

ЮНЕСКО вписа мартеницата в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство. Това стана по време на заседанието на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, което се провежда в Република Корея.

Номинацията е съвместна на България, Румъния, Молдова и Република Македония. Подготовката за нея започна още през 2014г. Това съобщиха от пресцентъра на културното министерство.

Този обичай е характерен за страните на Балканите. Мартеницата e обредна по смисъл украса от усукани конци, които се слагат на 1 март за здраве. Изработва се предимно от вълнена или памучна прежда в два основни цвята ­- бяла и червена.

Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетна птица, тоест до настъпването на пролетта. След това се поставят на дърво или под камък. В последния случай по тях може да се гадае. Ако след един месец под камъка има мравки, годината ще е плодородна и удачна. Друг обичай е мартениците, носени до първа пролет, да се завържат след това на клончета от цъфнало дърво или храст. Така на много места в България традиционно се виждат окичени с мартеници дървета и храсти. Друг обичай е мартениците да се носят докато се видят първите щъркели и чак тогава да се закичат на дърво. В някои краища на България с мартеници се окичват и домашните животни и плодните дръвчета. Понякога мартеницата се пуска в най-близката река „че да върви, както тече реката“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук