парламент, кворум

На днешното пленарно заседание, БСП поискаха шефът на Бюрото да представи годишния доклад за контрол на използването на специални разузнавателни средства (СРС).

Въпросният доклад бе приет от ресорната комисия в парламента.

Предложението на БСП обаче предизвика реакцията на ГЕРБ. Първо председателят на правната комисия Данаил Кирилов поиска точката да стане трета в дневния ред.

Причината – да бъдат поканени в залата за дебатите главният прокурор, шефовете на ДАНС и Държавна агенция „Технически операции“ (ДАТО), директори от службите и да им се даде време да се придвижат до Народното събрание.

От ГЕРБ обаче така и не споменаха името на самия Рашков и представители на Бюрото, въпреки че именно техният доклад ще се разглежда.

От думите на Кирилов стана ясни, че  нямало нужда и представителите на Бюрото да са в залата, защото докладът им е наличен и вече е приет от парламентарните комисии.

Друг „проблем” управляващите съзряха в това, че петима членове на комисиите за контрол на СРС и на вътрешните работи отсъстват – в това число председателите им Цветан Цветанов и Димитър Лазаров.

„Моля да въведете ред не в залата, а в мислите на някои депутати”, реагира на предложенията Славчо Велков от БСП, обръщайки се към председателя на парламента Цвета Караянчева.

Караянчева
на снимката: председателят на НС Цвета Караянчева

Той се пошегува с лапсус на Кирилов, който поиска да се повика директор на Държавна сигурност, визирайки ДАНС. От левицата многократно настояха сред поканените да е и Бойко Рашков.

Още един ляв депутат – Георги Свиленски, изненадващо подкрепен и от Павел Шопов от управляващите „Обединени патриоти”, припомни на Данаил Кирилов, че в пленарната зала се допускат хора, а те имат своите имена.

Представителят на ГЕРБ се „поправи”:

„Има ли нужда да уточнявам, че главният прокурор на републиката се казва Сотир Цацаров?”, попита Кирилов.

И въпреки това отново пропусна името на Бойко Рашков. Добави го Иван Иванов от левицата и в крайна сметка това се гласува.

Народните представители гласуваха докладът за СРС да е трета, а не първа точка в заседанието.

Таско Ерменков от БСП контраатакува и поиска дневният ред на заседанието да се удължи до приемането на точка 3.

Според него, ГЕРБ щели да се опитат да протакат заседанието, за да не се стигне до разглеждането на доклада.

Предложението му не мина на гласуването и тогава се намеси лидерът на опозицията Корнелия Нинова.

„Показахте с гласуването си, че не искате тази точка да се гледа. От какво ви е страх – от истината? Тя рано или късно ще лъсне. Дори и като нарушавате закона, за да я скриете“, заяви тя, обяснявайки, че ГЕРБ дори няма право да отлага точката във времето, защото няма такава опция по правилник.

След 30-минутна почивка ГЕРБ размислиха и заседанието започна отново и първата точка все пак ще е докладът за СРС.

В крайна сметка, председателят на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства Бойко Рашков беше изслушан. По време на изказването си, той призна, че има нерегламентирано подслушване на магистрати, политици и журналисти, опозицията и управляващите се скараха.

Рашков
на снимката: ръководителят на Националното бюро за контрола на СРС Бойко Рашков

Главният прокурор Сотир Цацаров от своя страна отрече думите на Рашков и го обвини, че е политизирал въпроса с подслушването.

„Аз не чух отговор на два съществени въпроса (поставени от Бойко Рашков – б.а.) и затова аз ще си позволя да отговаря на тях. Подслушване на журналисти? Не! Масово подслушване на политици и магистрати? Не!“, каза главният прокурор.

По думите му ДАНС и ДАТО работят при спазване на закона, а всички обвинения към тях са получили отговор от прокуратурата.

Цацаров обясни и осемте хиляди неприложени СРС-та от ДАТО. По думите му в част от случаите обяснението е, че съдът е разрешил подслушването на множество телефони на заподозрени, но после се е оказало, че половината не се ползват. В други случаи проследяваните са разкрили, че са следени.

Цацаров
на снимката: главният прокурор Сотир Цацаров

„Това, което се чу в залата имаше политическа окраска. Пред вас бе нарисувана апокалиптична картина на масови нарушения, която за съжаление не отговаря на истината. Казвам за съжаление на тези, които се опитват да внушават това“, допълни Цацаров.

В крайна сметка докладът на Бюрото за контрол на СРС бе приет със 182 гласа „за“.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) взе думата и каза, че гласува „против“ демонстративно. Той обвини Бойко Рашков, че използва един доклад с обективни данни „по груб политически начин, за да се манипулира общественото мнение”.

Кирилов каза още:

„В дебата ние дадохме възможност на един от членовете на колективния орган да изразява лични мнения. Никой в дебата не попита за кои от тези констатации, за кои от тези внушения имаме решение на този колективен орган, с пълен и с частично непълен състав”.

Председателят на правната комисия добави:

„Това беше брилянтен случай на политическа злоупотреба по отношение на контролната функция на парламента. Живот и здраве, да доживеем следваща процедура по избор (на председател на Бюрото), знам и какво ще питам”.

От своя страна, лидерът на социалистите Корнелия Нинова разтълкува думите на Данаил Кирилов като „заплаха към легитимно избрания председател на Бюрото за контрол на СРС“.

„Току що депутат от управляващото мнозинство заплаши избрания легитимно председател на Бюрото за контрол на СРС.”

Според нея, това е поредната капка в морето от грубото погазване на принципите на правовата държава.

 „Този човек е в качеството на директор, а заради изказано мнение го заплашвате с политическо уволнение. Очаквах да го изгоните от трибуната след моето изгонване, това е политически натиск за това, че говори истината“, каза Нинова.

И добави:

„Вашите заплахи за неговото уволнение са политически натиск затова, че говори истината. Това е злоупотреба със свободата на словото, с професионалната свобода, с каквото искате свобода”.

 

Свързана новина:

Не можем да гарантираме на гражданите, че не са подслушвани, каза Бойко Рашков

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук