дъвка

Повече от 4 млрд. паунда се изразходват всяка година по света за дъвки. Те обикновено свършват в кофата за боклук или… по улиците.  Гумата е вторият най-разпространен тип улични отпадъци след фасовете от цигари.

В Обединеното кралство годишно се харчат около 50 млн. паунда, за почистване на улиците.

дъвка

Но британският дизайнер Анна Булус има идея. Какво ще стане, ако лепкавите дъвки всъщност могат да бъдат рециклирани и превърнати в полезни предмети?

Анна Булус

Преди около 10 години тя започва свой проект. Изследвала е различни боклуци, за да разбере кои елементи могат да бъдат рециклирани. Изследвайки химичния състав  на дъвката, тя открила, че основната й съставка, дъвканата основа, обикновено е синтетичен каучук – вид полимер, подобен на пластмаса.

„Носи името полиизобутилен. Той може бъде открит например във велосипедните колела. Произвежда се от нефтохимически продукти, които са рафинирани от изкопаеми горива като суров нефт”, споделя Анна.

Събиране на гума

Но как да убедим хората да „дарят” своята използвана дъвка  вместо да я хвърлят на улицата безгрижно?

Като част от стратегията си Анна създава ярки розови кофи с формата на балончета, които са предназначени за изхвърляне на дъвките. Самите сандъци също са направени от рециклирана дъвка. Съобщение до кошчетата обяснява, че всяка дъвка ще бъде рециклирана и от нея ще се произвеждат нови полезни предмети.

Университетът на Уинчестър беше един от първите, които приеха инициативата и започнаха да използват кофите. Около 8 000 души живеят и работят в кампуса, а властите искат да го поддържат чист от отпадъците.

На територията на кампуса са инсталирани 11 от специалните контейнери на Анна, а директорът на университета констатира, че се забелязва положителна промяна в чистота и дори са спестили пари от почистване.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук