намери пари

В полицейските участъци в японската столица годишно биват върнати стотици загубени ключове и очила, които някой е намерил. В допълнение към тях обаче, впечатление прави и връщането на намерени пари. Само в рамките на 2016г., гражданите на Токио са предали на полицията рекордните 32 млн. долара. Това се равнява на близо 19% от годишният оборот на производство в страната.

Оказва се, че японците не се страхуват от грабежи и не се притесняват да носят големи суми пари в брой. В Токио, който е един от най-многолюдните градове в света, е прието хората да „резервират” места в заведенията, оставяйки мобилния си телефон на масата. В това време те отиват до бара, за да направят своята поръчка. А когато се върнат до масата си – телефонът ги чака там. Редица експерти приписват това спокойствие на японската култура и етично образование.

„Японските училища предлагат дисциплини като етика и морал. В тях учениците се научават да си представят чувствата на тези, които са загубили своите собствени стоки или пари. Ето защо за нас не е необичайно, че често деца връщат дори монети с ниска стойност на полицейското управление”, разказва Тошинари Нишиока, бивш полицай и настоящ професор в местния Университет за  международни изследвания.

Цялата процедура обаче е уредена и със закон. Той гласи, че ако някой намери пари на улицата е длъжен да ги предаде на полицията. Ако се намери техният собственик, този, който ги е намерил получава между 5% и 20% от предадените пари. Ако обаче собственикът не бъде открит в рамките на три месеца, цялата сума се дава на този, който е бил късметлия да ги е намери.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук