Антониу Коща
на снимката: португалският премиер Антониу Коща

На фона на кризата с мигрантите и споровете между европейските партньори, които искат да намалят наплива на бежанци, Португалия видя в проблема решение за демографската си криза

„Имаме нужда от по-голяма имиграция и няма да проявяваме търпимост към каквато и да било ксенофобска риторика“, заяви категорично португалският премиер Антониу Коща под аплодисментите на активисти социалисти на конгреса на партията си в края на май, цитиран от „Франс прес“.

Тази седмица Португалия беше сред първите страни, съгласили се да приемат част от мигрантите от хуманитарния кораб „Лайфлайн”.

Няколко часа преди лидерите от Европейския съюз да договорят в петък постигнатото с напрегнати преговори споразумение по този пораждащ разделение въпрос, португалското социалистическо правителство взе мерки да направи страната си по-привлекателна.

„Това беше много трудна среща на върха и привидното съгласие, изразено в споразумението, не прикрива дълбоките разногласия, които заплашват днес ЕС“, отбеляза със съжаление Антониу Коща след разговорите в Брюксел.

Той припомни, че страната му се е обявила за „отговорна и солидарна“ политика в областта на миграциите.

Коща – син на индийски писател от някогашната португалска колония Гоа – превърна демографския въпрос в едно от основните положения на политическата си програма, която ще отстоява на планираните за есента на 2019 г. парламентарни избори. Допитванията показват, че той има голяма подкрепа.

Португалия се нуждае от 75 000 нови жители годишно, за да поддържа стабилна бройка на активното население, показва изследване на фондация „Франсишку Мануел душ Сантуш“, чиито заключения са в основата на правителствената стратегия.

Делът на това население днес е само половината от общо 10.4 милиона жители на страната.

На заседание на Министерския съвет на страната миналата седмица, правителството прие няколко мерки за опростяване на процедурите за кандидатстване за виза от страна на студенти или предприемачи, които искат да създадат компания.

Приетата разпоредба отваря възможност за „механизъм за уреждане“ на статута на около 30 000 чуждестранни граждани, влезли в Португалия законно, но останали, без да имат разрешително нито за пребиваване, нито за работа.

След финансовата криза през 2011г., през трите години на рецесия, над 300 000 португалци са напуснали страната в търсене на по-добри условия на живот, сред които и много дипломирани младежи.

През 2017 г. португалският миграционен баланс отново е бил положителен – за първи път от шест години, показват данните на Националния статистически институт.

Миналата година властите в страната са издали 61 400 нови разрешителни за пребиваване, което е с 31% повече от предходната година.

Според огласен в сряда доклад на граничната полиция чуждестранното население в страната се е увеличило с 6% до 422 000 души.

Португалия вече участва в доброволната програма за преразпределяне на бежанци в Европа, предложена през януари от Европейската комисия и според която до две години ЕС би трябвало да приеме най-малко 50 000 бежанци от Африка и Близкия изток.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук