Ангела Меркел
на снимката: канцлерът на Германия Ангела Меркел

Канцлерът на Германия и лидер на Християндемократическия съюз (ХДС) Ангела Меркел и вътрешният министър, и водач на Християнсоциалния съюз (ХСС) Хорст Зеехофер се разбраха по въпроса за нелегалната миграция.

Критичните разговори между двамата приключиха късно през нощта. В първите си думи пред журналисти след края кризисната среща Зеехофер заяви, че не възнамерява да подава оставка.

Това споразумение изглежда временно и твърде компромисно, защото то засяга само баварската граница. Освен това е плод на тежък компромис между Меркел и Зеехофер, защото вътрешният министър е изразител на популистката тенденция за пълен отказ от мигранти, докато канцлерът се придържа към утвърдените европейски норми за придвижване на хора в Шенгенското пространство. Изповядването на тези две коренно различни философии няма как да не доведе до следващи политически сблъсъци.

Вътрешният министър вчера заплаши да подаде оставка. Той и други лидери на ХСС се срещат с ръководството на ХДС на Меркел.

Постигнатият компромис за нелегалната миграция и предотвратиха опасността от разпадане на правителството.

Коалиционните партньори от Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС) са постигнали, по думите на Меркел, са постигнали „един добър компромис, резултат от напрегнати преговори“.

Канцлерът на Федералната република добави, че е взето решение за изграждане на центрове за мигранти от затворен тип в близост до външните граници на страната.

„Постигнахме договореност след изключително напрегнати преговори“, съгласи се Зеехофер и допълни, че остава на поста си и ще продължи да „се бори за убежденията си“.

Хорст Зеехофер
на снимката: вътрешният министър на Германия Хорст Зеехофер

Министърът обаче се въздържа да обяви пълните детайли по споразумението и заяви, че това ще стане на по-късен етап.

Още повече всички договорености следва да бъдат одобрени и от третия коалиционен партньор на Меркел – Германската социалдемократическа партия (СДП).

Лидерът на баварският консервативен ХСС все пак обяви пред събралите се журналисти, че е постигнато „ясно споразумение по въпроса как в бъдеще да бъде предотвратена нелегалната имиграция през границата с Австрия.“

От опозиционната крайнолява партия Die Linke вече изразиха недоволството си от постигнатите договорености.

В публикации в социалните мрежи от „Левицата“ заявиха, че става въпрос за „лагери за мигранти“ и че споразумението е за сметка на хуманността.

Меркел обаче търпи далеч по-сериозни критики у дома от консервативните и десни сили. Тя загуби значителна част от електоралната си подкрепа, след като през 2015 година отвори границите за мигранти, чийто брой се изчислява на над един млн. души.

Страхът от новопристигналите доведе до увеличаване подкрепата за крайнодясната антиимигрантска партия „Алтернатива за Германия“, особено в Бавария, която се възприема като бастион на ХСС на Зеехофер.

Зеехофер открито критикува решението на канцлера Меркел. Като министър на вътрешните работи той излезе с предложение да затвори границата с Австрия за мигранти, осъществяването, на което щеше да принуди Меркел да поиска оставката му.

Ангела Меркел
на снимката: канцлерът на Германия Ангела Меркел

Мигрантската криза и особено заплахата за оставка от страна на Зеехофер постави под съмнение продължаващия вече седем десетилетия съюз между ХДС и ХСС.

Подобен разрив между традиционните партньори щеше да принуди Меркел да насрочи нови избори, по-малко от година след вота от септември 2017 година, или да търси нови съюзници, за да запази крехкото си парламентарно мнозинство.

Подобен сценарий се възприема негативно от всички останали партии, с изключение на „Алтернатива за Германия“, която според социологическите допитвания разширява електората си.

Меркел вече успя да постигне ключови договорености с останалите лидери на ЕС за затягане на миграционната политика, което постави под натиск Зеехофер и неговият ХСС да предотвратят подобен, напълно немислим допреди няколко години, разпад на дългогодишната коалицията.

Кризата между ХДС и ХСС достигна своя пик, когато вътрешният министър на Германия заплаши да нареди на германските гранични служби да не допускат в страната бежанци, които са вече регистрирани в друга държава от ЕС.

Подобно нареждане обаче би било в пряко противоречие с политиката на Меркел и най-вероятно щеше да доведе до падането от власт на правителството.

Канцлерът на ФРГ се противопоставя на едностранните решения и се обявява за постигане на по-широко споразумение в рамките на ЕС.

От коментарите след преговорите между Меркел и Зеехофер стана известно, че централен момент от постигнатия компромис е изграждането на „транзитни центрове“ от затворен тип, които ще позволят на немските власти значително да ускорят разглеждането молбите за убежище на мигрантите.

Планът на ХДС и ХСС включва възможността тези от мигрантите, които получат отказ, да бъдат връщани обратно в първата държава от ЕС, в която са пристигнали. Това обаче ще трябва става след споразумение с въпросната държава-членка на Евросъюза. При липса на подобна договореност, мигрантите ще бъдат връщани обратно през границата, за което ще трябва да се преговаря с Австрия.

Въпреки че постигнатият между Меркел и Зеехофер компромис предотврати надвисналата непосредствена опасност за кабинета, планът повдига и множество въпроси.

Наблюдатели очакват тази политическа битка да продължава с променлив резултат и след лятната ваканция на политиците.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук