Европейската централна банка се притеснява относно финансовите експозиции на редица европейски банки в Турция, съобщава „Файненшъл Таймс“.
Според източниците на медията Централната банка на еврозоната е най-обезпокоена от турските експозиции, които притежават водещи банки като италианската UniCredit, испанската BBVA и френската BNP Paribas.
„Файненшъл таймс” допълва, че Единният надзорен механизъм (SSM) на Европейската централна банка, който осъществява мониторинг на активността на най-големите европейски кредитори, все още не определя ситуацията като критична, но е загрижен относно способността на турските заемодатели да обслужват техните кредити в чуждестранна валута.
Тази информация провокира още по-активни разпродажби на турски лири на фона на продължаващия дипломатически конфликт между Вашингтон и Анкара.
Щатският долар поскъпна в петък с цели 13,5% до нов рекорден връх около 6,3000 турски лири, преди да върне назад около 5,8300 нивото, но все още отбелязвайки ръст от над 5% в рамките на днешната търговия.
Само в рамките на отминаващата седмица турската лира пък вече се обезцени с около 20% спрямо долара.
Лирата значително се е сринала и спрямо еврото. Европейската валута поскъпна драматично до нов исторически връх около 7,2200 турски лири, след което върна назад към 6,6800 лири, поскъпвайки в рамките на деня с 4,3%.
Притесненията на ЕЦБ, че проблемите в турската финансова система и намиращата се в свободно падане турска лира могат да има заразен ефект и върху европейската банкова система, доведоха до продажби на евро спрямо останалите водещи валути.
Участниците на финансовите пазари също така се надяват, че и президентът Реджеп Ердоган ще се опита да успокои инвеститорите, оказвайки вербална интервенция в подкрепа на турската лира по време на планираната за 14:00ч. наше време негова реч.