В коментар на проучване на изследователската група „Ромир“ руското издание на сп. „Форбс“ достига до извода, че е още рано да се говори за подобряване на ситуацията с доходите в страната, тъй като много от домакинствата просто са започнали да живеят на кредит. Променила се е структурата на източниците на спестявания на руснаците. Те не спестяват пари от покупките на стоки от първа необходимост, а режат от разходите за развлечения и облекло. За 4 години делът на хората, които избират този начин, за да спестят нещо, е нараснал от 17% на 28%. Тенденцията е повече сред младежите, докато по-възрастните хора спестват в по-голяма степен като си режат от залъка – т. е. от разходите за храна.
Олга Горелова от „Ромир“ обяснява това с нарасналите като брой промоции във веригите магазини. По думите й това дава възможност на хората да планират покупките си и да ги правят на специалните цени. Така се правят до 57% от покупките и планирането е присъщо не само за по-бедните, но и за по-имотните руснаци. Горелова посочи, че има нарастване на обема на свободните пари, оставащи в семействата.
Експертите на „Форбс“ обаче предупреждават, че растежът на доходите на руснацитге е твърде слаб, за да се говори за преминаване на тежкия период. Според учени от Руската академия за народно стопанство въпреки че статистиката говори за нарастване на заплатите, доходите на много хора реално намаляват.
Те посочиха, че по време на предишни кризи, като тези от 2008 и 2014 година, руснаците са реагирали с „размразяване“ на спестяванията, докато сега това не може да стане. Като цяло не им е останало много „настрана“ и ще трябва да преминат към вземане на заеми.
Финансистът Владимир Рожановски посочи, че спестяванията на мнозинството руснаци са „напълно изчерпани“ и те нямат друг избор, освен да затънат в „дългови примки“. Той добави, че разходите за облекло и развлечения не се смятат за жизнено важни, поради което биват орязвани първи и когато се наблюдава това, имаме знак за дълбока икономическа рецесия.