Димитър Димитров
на снимката: Политологът Димитър Димитров

В специално интервю за ДЕБАТИ.бг. политическият анализатор и експерт по изборно законодателство Димитър Димитров коментира предложените от ГЕРБ и ОП промени в Изборния кодекс, които засягат машинното и дистанционното електронно гласуване, както и въвеждането на видеонаблюдение в избирателните секции.

По думите на Димитров поставянето на камери ще направи изборния процес по-прозрачен, но само донякъде. Причината, че ако някой е решил да извършва нередности, камерите лесно могат да бъдат изключени или да се „повредят”. Положителната страна на записването е, че доказателствата за злоупотреби ще могат да бъдат използвани в съда.

„Ако се въведе стандартно такова оборудване, то ще има значение в съда. И до сега сме имали анекдотични случаи, няма да се връщам назад, при които заради това, че има камери класните стаи, а това са обикновено и секциите, в които се гласува, се е виждало как се правят някакви фокуси, маймунджалъци и прочие, само че това няма как да послужи за веществено доказателство за манипулиране на процеса, защото за да ползвате този тип технически средства в съдебния процес, трябва да имате разрешение от прокурор.”

Димитров каза още, че видеокамерите в избирателните секции в някои други държави са заснемали и някои „комични” ситуации.

„Руската федерация е една от страните, в които има видеонаблюдение, защото всичко трябва да е „прозрачно”. Само че то е извор на едни клипчета, в които се вижда как двама от членовете на комисията гледат в тавана, а третият тъпче бюлетини в избирателната урна.”

Димитров е на мнение, че ремонтът на изборното законодателство, който предвижда въвеждането на машинно гласуване в под 10% от избирателните секции няма да промени ситуацията, каквато тя е и в момента – няма да има машинно гласуване във всички секции, а там, където има, ще има и хартиени бюлетини.

Според експерта наличието паралелно на машинно и традиционно гласуване няма да доведе до по-малко манипулации на вота, тъй като отново има възможност за фалшификации на гласовете на онези хора, които не са избрали да дадат гласа си чрез машина. За да има действително ефект машинното гласуване, то трябва да е единственият възможен избор в секциите, в които е въведено.

Димитров каза кой според него вариантът, при който могат да бъдат допуснати най-малко грешки и манипулации: Избирателните комисии да бъдат разделени на две „смени” – първата половина от членовете им да идват сутринта и да остават до края на изборния ден, а втората половина – да се занимават единствено с преброяването на гласовете. По този начин ще бъде минимизирана възможността за човешка грешка поради умора, а като се прибавят и независими безпристрастни наблюдатели – ще бъде и намалена вероятността от предумишлени манипулации.

Цялото интервю с Димитър Димитров може да четете ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук