Симо Хаюха Бялата смърт

Симо Хаюха, по-известен като Бялата смърт, е смятан за най-опитния и успял снайперист, изобщо раждал се на Земята. На него се приписват повече от 500 убийства. Той помогнал на Финландия да се защити от СССР по време на Втората световна война.

Ето и неговата история:

Първи стъпки в армията:

Симо Хаюха е роден през 1905г. в семейство на фермери. Щом бил създаден Съветският съюз, се оказало, че родното село на Хаюха е съвсем близо до руската граница.

Детството му премило в много тежка работа във фермата, която, в съчетание с лошите климатични условия, го направила много твърд човек. Няколко години по-късно, през 1925г., Хаюха служил във финландската армия – задължителната наборна служба от 1 година. Макар и за кратко, той успял да значително да се издигне, и то до ранг ефрейтор.

След това, Хаюха се присъединил кум Финландската гражданска гвардия – военна организация, сравнима с Националната гвардия на САЩ. Още тогава той проявява интерес към стрелбата, участва в много учения и целеви стрелби. Негови колеги твърдят, че всяко свободно време, той прекарвал на открито, стреляйки по всичко, което намерил.

Първата му пушка е руската Наган М 91.

пушка

Благодарение на дългогодишното си обучение и интереса му, Хаюха става изключително способен стрелец – уцелва мишена 16 пъти за една минута, на разстояние от 152 метра – умение, което по-късно му служи много добре.

Съветско-финландската война

През 1939г. СССР решава да нападне Финландия. Като член на Финландската гражданска гвардия, Хаюха получил повиквателна. Под командването на генерал майор Уилхо Туомпо, финландците се изправят през 9-ти и 14-ти полк на съветската армия. В един момент, те се бият с 12 дивизии – около 160 000 войници.

В един момент, 32 финландци са се били срещу 4 000 руснаци. Въпреки огромното числено превъзходство, в крайна сметка финландските войници побеждават. Нахлулите руснаци не били организирани, говорили на различни езици и не били свикнали с тежките финландски зими (зимата през 1939-40г. е била много студена, с температури до -40 градуса).

Финландската армия имала и по-добра стратегия, най-известната тактика се нарича „Мотти”. Тъй като руснаците смятали да превземат пътищата, финландците се скрили в заобикалящата ги пустиня. По този начин, позволили на нашествениците да преминат границата и ги атакували в гръб.

Бялата смърт

Участието на Симо Хаюха в Студената война било много необикновено. Взимал пушката си Мосин-Наган М 91, обличал се в бял камуфлаж и носил провизии само за 1 ден.

Симо Хаюха, Бялата смърт

Криейки се в снега, той стрелял по онези руснаци, които влезели в „зоната на смъртта”. Хаюха използвал железен прицел вместо оптичен мерник, тъй като слънчевата светлина се отразявала и разкривала прикритието му. Дори слагал сняг в устата си, за да не се вижда дъхът му.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

Може и да звучи като обикновен снайперист, това далеч не е така: за 100-те зимни дни, той убил повече от 500 души и си спечелил прозвището „Бялата смърт”.

Руснаците толкова се страхували от него, че наели огромен брой снайперисти и артилеристи, за да се отърват от него, но опитите им се оказали безрезултатни.

На 6 март 1940г., Хаюха е прострелян в челюстта и изпада в 11-дневна кома. Известният снайперист се събужда в деня, в който войната свършва.

Симо Хаюха, Бялата смърт

Наследство

Симо Хаюха получава безброй награди и е повишен от ефрейтор до лейтенант – най-големият кариерен скок в историята на Финландия.

Независимо от тежката травма, той доживява до дълбока старост и умира на 96 години.

Още любопитни статии, четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук