КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ САНКЦИИТЕ?

ООН единодушно гласува нови рестрикции по отношение на Северна Корея в областите на стоките, услугите и физическите лица.

Те целят да поддържат световния мир и сигурността. Санкциите на ООН обикновено служат за:

-Ограничаване на достъпа на една държава до стоки или услуги, които се използват в ситуация от международно значение

-Промяна на поведението на дадена държава

-Наказване на страната

Санкциите обикновено варират от „всеобхватни икономически и търговски” до по-целенасочени мерки, например оръжейно ембарго, забрана за пътуване, финансови или стокови ограничения.

ООН

КАК СЕ НАЛАГАТ САНКЦИИТЕ НА ООН?

Държавите членки на ООН са задължени да прилагат ограничителния режим, ако той бъде одобрен. Комитетът по санкциите, който работи под опеката на Съвета за сигурност, е натоварен с изпълнението, мониторинга и предоставянето на препоръки до Съвета относно конкретни процедури.

В някои случаи се създава звено от експерти, които да подпомагат дейността на Комитета по санкциите. Той също следи за изпълнението на рестриктивните мерки и докладва за своите констатации Комисията или дори Съвета за сигурност.

Обикновено тези звена са съставени от 5 до 8 души, чиято експертиза може да е различна от тази на Комисия.

ТОВА ПЪРВИТЕ САНКЦИИ СРЕЩУ СЕВЕРНА КОРЕЯ ЛИ СА?

Отговорът е не. Това е деветата резолюция на ООН, чрез която се налагат санкции на Пхенян. Тя беше единодушно приета от 15-членния състав. Първата санкция срещу КНДР беше наложена през 2006г. и отново беше заради балистичните и ядрените тестове на Северна Корея.

Северна Корея

КАК ТЕЗИ САНКЦИИ ЩЕ СЕ ОТРАЗЯТ НА СЕВЕРНА КОРЕЯ?

Постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли заяви, че резолюцията трябва да „удари способността на Северна Корея да финансира ядрената си програма”. Тя добави, че Съединените щати не искат война с Пхенян и добави, че КНДР „все още не е минала онази точка, след която няма връщане назад”.

Ники Хейли
на снимката: постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли

„Ако Северна Корея се съгласи да се откаже от ядрената си програма, тя може да спаси бъдещето си. Ако докаже, че може да живее в мир, светът ще живее в мир с нея”, заяви Хейли.

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИ СЕВЕРНА КОРЕЯ?

Санкциите включват забрана за купуване на севернокорейски текстил и забрана върху доставката на газов кондензат в страната. Резолюцията предвижда ограничаване износа на суров петрол за Пхенян до равнището от последните 12 месеца, а износа на рафинирани петролни продукти до 2 милиона барела годишно.

По-голямата част от петролните доставки за Пхенян са от Китай. Според анонимен американски източник, КНДР внася около 4,5 милиона барела рафинирани петролни продукти годишно и 4 милиона барела суров петрол.

на снимката: лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун
на снимката: лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун

На всички страни членки се забранява също да издават нови разрешителни за работа на севернокорейски работници. Заедно с износа на текстил това са двата основни източника за приходи в твърда валута за Пхенян.

Резолюцията дава право на страните членки да извършват в открито море проверки на плавателни съдове, заподозрени в нарушаване на ембаргото срещу КНДР.

Всичко това означава, че сега Северна Корея няма право да изнася текстилни продукти. През 2016 г. износът на текстил е бил второто по важност експортно перо за Северна Корея и по данни на Южнокорейската агенция за търговия и инвестиции е донесъл на Пхенян 756 милиона долара. Почти 80 на сто от износа на текстил е за Китай.

„Резолюцията означава, че Северна Корея няма да може да прави пари от 93-те хиляди нейни граждани, които работят в чужбина и плащат огромни данъци”, каза още Ники Хейли.

И добави:

„В крайна сметка, забраните ще доведат до харчене на допълнителни $500 или повече отколкото са годишните приходи на страната.“

КАКВО ИСКАТ САЩ?

Съединените щати се надяват рестрикциите да са възможно най-строги и представители на Вашингтон не веднъж са изразявали това намерение.

Северна Корея

Предложенията им обаче не бяха одобрени единодушно и в продължение на няколко дни САЩ се отказа от няколко противоречиви искания, за да получи подкрепата на съюзниците на Пхенян – Русия и Китай.

ЗАЩО РУСИЯ И КИТАЙ СА ПРОТИВ САНКЦИИТЕ?

По време на преговорите, Русия попита какви способи и механизми за действия ще бъдат оставени на Северна Корея, ако страната все пак реши да продължи да провежда ракетни изпитания.

Кремъл смята, че санкциите са прибързани, а вместо тях трябва да има политически разговори, чрез които да се разреши кризата.

Руският представител Василий Небензя каза, че страната му е подкрепила новите санкции срещу Пхенян, защото не приема ядрените му амбиции и смята, че трябва категорично да се реагира на последния му ядрен опит, предаде ТАСС.

Василий Небензя
на снимката: руският представител в ООН Василий Небензя

Китайският посланик в ООН Лю Цзией призова Северна Корея да погледне сериозно на очакванията и волята на международната общност и призова всички страни в конфликта да запазят самообладание и да не засилват напрежението.

Лю Цзией
на снимката: китайският посланик в ООН Лю Цзией

Двете държави се притесняват, че санкциите ще доведат до хуманитарна криза.

КАКВО ЩЕ НАПРАВИ СЕВЕРНА КОРЕЯ?

Все още не е напълно ясно. Северна Корея предупреди, че скоро САЩ ще бъдат изправени пред „най-ужасната болка“, с която някога са се сблъсквали.

Какво ще се случи оттук насетне предстои да разберем.

Източник: Ройтерс и „Ей Би Си Нюз”

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук