На снимката: Джулиан Моъм, британският адвокат, който иска да отмени Брекзит

„Това е ужасна грешка – ще обясня после в блога си на дълго и широко“, отговаря адвокатът Джулиан Моъм, когато разбрал, че последната му инициатива в Дъблин за спиране на Брекзит, може да се окаже с обратен ефект. Има три аргумента защо решението е лошо и обобщава:“Ако не ти харесва отговора, не задавай въпрос“.

Известният данъчен адвокат Джулиан Моъм, е сред най-отявлените защитници срещу излизането на Великобритания от ЕС. Миналата година  той внесе 10 000 паунда във фонда на кампанията за забрана на плана на министър-председателя Тереза Мей да стартира процедура по член 50 от Лисабонския договор, без гласуване в парламента.

Кампанията е известна още като „Предизвикателството на хората“, по името на една от групите, която подкрепяше Джина Милер, бизнес дамата, завела делото във Върховния съд срещу намеренията на Мей да решава за Брекзит без парламента. Въпреки това, Мей очаква да задейства член 50 по-късно този месец, след като двете камари подкрепиха плановете й.

Сега Моъм е завел ново безпрецедентно дело в Дъблин и иска то да стигне до Европейския съд в Люксмбург. Той иска да му се отговори дали предизвестие по член 50, може да се оттегли, ако страната членка на ЕС, която го е подала, промени намеренията си. Първото изслушване е насрочено за началото на юни.

Ужасна грешка

Мисля, че допускаме ужасна грешка , коментира той: Ако гражданите стигнат до извода, че са допуснали ужасна грешка, трябва да има втори шанс.

Основното занятие на Моъм е да подпомага клиентите, основно богати частни лица или компании, в делата, които водят срещу държавата. Но из тези дни, амбициите му са другаде – в една сграда, на няколко стотин метра навътре на „Парламент скуайер“ (англ. площад).

Ако искаш да оказваш влияние върху обществото, в което живееш, трябва да си в парламента, казва той и продължава: Искам да вляза там.

Извън сандарите

В много отношения, Моъм е противоречива фигура. „Хората не знаят къде да ме поставят“, казва за себе си. Той е един от най-търсените адвокати в Лондон, а това му носи богатство и престиж и го превръща в част от елита на английската столица.

От друга страна, биографията му е нестандартна или поне за топадвокат или депутат. Той е отраснал в Нова Зеландия; майка му е англичанка. На 16-сет напуска дома си. Мести се в Лондон и работи като чистач, среща се с баща си драматурга Дейвид Бенедиктус, от когото се е отчуждил.

Възгледите на Моъм са леви, като ту влиза ту излиза от партията на лейбъристите. Професията му е свързана с това да защитава данъчни практики, които не са по вкуса на либералите.

Дълги години работи за продуцентите на филма „Еклипс“. Има и други клиенти от британската филмова индустрия, а работата му е свързана с това да намира възможности за данъчни облекчения на продуцентите. Впоследствие, схемите му са оспорени от правителството, а съдът намира, че основанията за данъчни преференции са изкуствени.

Данъци

Данъчните адвокати са сред най-добре платените в Лондон – Моъм се определя като „средно успял“.

Тим Леви, собственик на продуцентската компания, която стои зад „Еклипс“, определя  Моъм като „отворен, ангажиран, интелектуално отворен и ненатоварващ“. Леви обаче е категоричен, че никога не е споделял политическите идеи на адвоката си.

Моъм води още данъчен блог, в който изразява мнения, под които повечето адвокати и счетоводители не биха се подписали.

Много пъти съм спорил, дали има морал в данъците, казва той.

Някои адвокати определят написаното от него като „самоубийствени“ за кариерата му.

Блогът му не заклеймява данъчната система, но посочва, че темата е сложна. В един от постовете си той призовава продуцентите и техните финансови консултанти да вземат отношение, а също и работещите в администрацията, които искат да се насърчи инвестирането във филми.  И ако с написаното е загубил част от клиентите си, също така е привлякал вниманието на Ед Милибанд, лидер на Лейбъристката партия. Моъм му беше съветник по въпросите на данъчната политика до 2015-та, когато лейбъристите загубиха изборите.

Срещу вятъра

Признавайки открито, че Брекзит е катастрофа, Моъм застава срещу мнението на повечето гласоподаватели на референдума от юни 2016-та. Малка част от политиците го подкрепят. Тереза Мей продължава да настоява за твърд Брекзит. Лейбъристите проведоха вяла кампания Великобритания да остане в ЕС, но към днешна дата не са много активни по темата. Моъм, който им беше сътрудник, сега поставя въпроса какво е бъдещето на партията.

Има едно объркване, което Моъм се опитва да изясни: според изказване на министъра на правосъдието Лиз Тръс, направено през февруари, веднъж стартирана процедурата по член 50, е неотменима. Според дипломата Джон Кер, обаче „може да има промяна на намеренията, докато процедурата не е приключила“.

От друга страна, Мей среща проблеми с излизането от ЕС. Европа няма да започне преговори за излизане Великобритания от Съюза, докато не се постигне съгласие за финансовите й ангажименти, а това е знак че преговорите няма да са лесни. Тези задължения може да стигнат до 60 млрд. евро.

На каква цена

Ако Моъм е прав, британците, които са гласували за Брекзит, сега може да определят цената като твърде висока. В ерата на Тръмп и популисткия гняв, един непатриотичен данъчен адвокат, може да си намери място в политическия пъзел.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук