Премиерът Бойко Борисов предложи АЕЦ „Белене” да стане общ проект на Балканите и да се направи с европейско финансиране.
Министър-председателят, който участва в Инвестиционния форум, посветен на Западните Балкани, информира колегите си от региона, че в България в момента има два платени от страната ни ядрени реактора с обща мощност 2200 мегавата.
„Дали не бихме могли да помислим за едно общо финансиране с проценти – един Балкански проект“, предложи Бойко Борисов.
Според него, това би било „прекрасно решение” АЕЦ „Белене”, защото този проект може да се изгради с европейско финансиране, а акционери да станат всички страни от Западните Балкани.
Според него този проект може да подпомогне енергийната свързаност в региона.
Борисов обърна внимание и на газовата свързаност в региона, за да може да се постигне истинска диверсификация на Балканите.
Той наблегна на газовия хъб „Балкан“ и двата интерконектора между България и Сърбия и България и Гърция.
Освен това има готов интерконектор с Румъния.
Борисов е сигурен, че с изграждането на всички тези проекти ще се постигне по-добра конкурентоспособност и цената на газта в региона ще стане по-ниска.
На въпрос на журналисти премиерът на Република Македония Зоран Заев заяви, че страната му прави усилия за повишаване на енергийния капацитет със собствени средства, но една от стъпките е и чрез сътрудничество с България.
Той обаче не отговори дали страната му би се включила в изграждането на АЕЦ „Белене“.
На друг въпрос Заев отговори, че се надява скоро да се отслужат общи литургии в България и Република Македония, което е било договорено в споразумението за добросъседство между двете държави.
В конференцията участваха лидерите от всички страни от региона – премиерът на Сърбия Ана Бърнабич, на Черна гора Душко Маркович, на Албания Еди Рама и на Република Македония Зоран Заев, на Косово Рамуш Харадинай и на Босна и Херцеговина Денис Звиздич.