АЕЦ Запорожие
АЕЦ "Запорожие".

Инспекторите на ООН съобщиха в събота, че ядрената електроцентрала на фронтовата линия на войната в Украйна отново е загубила външно захранване, което подхранва страховете от катастрофа, докато Москва държи затворен основния си газопровод към Германия, за да навреди на икономиките на западните приятели на Киев, предаде „Ройтерс“.

АЕЦ „Запорожие“, най-голямата в Европа, е прекъснала последния си останал главен външен електропровод, въпреки че резервен електропровод продължава да подава електроенергия към мрежата, съобщиха от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Само един от шестте реактора на централата остана в експлоатация, се казва в изявление на агенцията.

Централата, превзета от руските войски малко след нахлуването им на 24 февруари, се превърна в централна точка на конфликта.

Противопоставянето по отношение на руския износ на газ и петрол се засили миналата седмица, когато Москва обеща да запази основния си газопровод за Германия затворен, а страните от Г-7 обявиха планирано ограничаване на цените на руския износ на петрол.

Енергийната борба е последица от шестмесечната инвазия на президента Владимир Путин в Украйна и подчертава дълбокия разрив между Москва и западните държави, докато Европа се подготвя за предстоящите студени месеци.

„Русия подготвя решителен енергиен удар върху всички европейци за тази зима“, заяви украинският президент Володимир Зеленски във вечерното си обръщение в събота, като се позова на продължаващото затваряне на газопровода „Северен поток 1“.

Зеленски обвини руския обстрел за прекъсването на 25 август, когато за първи път „Запорожие“ беше откъсната от националната мрежа, което едва не доведе до изтичане на радиация. Това изключване предизвика прекъсване на електрозахранването в цяла Украйна, въпреки че аварийните генератори се включиха за жизненоважните процеси на охлаждане.

Москва посочи западните санкции и техническите проблеми за прекъсването на енергоснабдяването, докато европейските държави обвиниха Русия, че е въоръжила доставките като част от военната си инвазия.

Ядрени проблеми

Мисия на МААЕ обиколи централата в четвъртък, а някои експерти останаха там в очакване на публикуването на доклада на ядрения надзор на ООН през следващите дни.

Останалите инспектори отбелязаха, че единият реактор все още произвежда електроенергия „за охлаждане и други основни функции по безопасността на площадката и за домакинства, фабрики и други чрез мрежата“, съобщи МААЕ в събота.

В изявлението на централата се казва, че петият реактор е изключен „в резултат на постоянния обстрел от руските окупационни сили“ и че „капацитетът на последната резервна линия е недостатъчен, за да работят два реактора“.

Влошаването на условията на фона на обстрела породи опасения за радиационна катастрофа, която според Международния червен кръст ще предизвика сериозна хуманитарна криза.

Украйна и Западът обвиняват Русия, че складира тежки оръжия на площадката, за да обезкуражи Украйна да я обстрелва. Русия, която отрича наличието на такива оръжия там, се противопоставя на международните призиви да премести войските си и да демилитаризира района.

Обявявайки, че няма да осъществи планираното възобновяване на доставките на газ по газопровода „Северен поток 1“ – една от основните линии за доставки на Русия за Европа, контролираният от държавата енергиен гигант „Газпром“ бвини за това техническа неизправност.

В събота „Газпром“ заяви, че германската компания Siemens Energy е готова да помогне за ремонта на повреденото оборудване, но няма къде да извърши работата. От Siemens заявиха, че не им е възлагано извършването на дейности по поддръжката на газопровода, но има свободни места.

Неограниченото забавяне на рестартирането на „Северен поток 1“, който минава под Балтийско море, за да снабдява Германия и други страни, задълбочава проблемите на Европа с осигуряването на гориво за зимата, тъй като цените на енергията водят до рязко повишаване на разходите за живот.

Финансовите министри от Групата на седемте богати демокрации – Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ – заявиха в петък, че ограничението на цената на руския петрол цели да намали „способността на Русия да финансира своята агресивна война, като същевременно ограничи въздействието на руската война върху световните цени на енергията“.

Кремъл заяви, че ще спре продажбата на петрол на всички страни, които прилагат ограничението.

Миналата седмица Украйна започна контраофанзива, насочена към южната част на страната, особено към Херсонската област, окупирана от руснаците в началото на конфликта.

Всичко за войната в Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук