Трите водещи кредитни агенции „Стандард енд Пуърс“, „Мудис“ и „Фич“ запазват досегашния кредитен рейтинг на Великобритания, на ниво АА, но допълват, че е налице негативнна бъдеща перспектива. В основата на опасенията им са резултатаите от общите избори на Острова, които доведоха до формирането на нестабилен („висящ“) парламент и последвалата политическа несигурност.

„Стандард енд Пуърс“ отбелязват, че се увеличават рисковете, свързани с излизане на Обединеното кралство от ЕС. Агенцията обаче изрично заяви, че кредитният рейтинг на Великобритания няма да бъде непосредствено повлиян, но изказват опасения относно преговорите за Брекзит.

Според нас липсата на мнозинство на която и да е партия в новия британски парламент вероятно ще забави преговорите по Брекзит, които трябваше да започнат на 19-и юни, посочва в изявление „Стандард енд Пуърс“: Ние също така не изключваме възможността за нови предсрочни избори, което обаче вече е отразено в настоящата ни „негативна“ перспектива за дългосрочния кредитен рейтинг на Великобритания.

Понастоящем „Стандард енд Пуърс“ оценява дългосрочния рейтинг на Обединеното кралство на ниво „АА“ с негативна перспектива, след като агенцията лиши Великобритания от нейния топ „ААА“ рейтинг веднага след референдума преди година, когато беше гласувано напускането на Евросъюза.

Последва подобно изявление и от страна агенция „Фич“, според което изборите във Великобритания са довели до създаване на несигурност относно политическата платформа, стабилността и дълготрайния живот на следващото британско правителство.

И третата водеща кредитна агенция „Мудис“ заяви, че резултатите от изборите подчертават голямата несигурност относно предстоящите преговори за развода на Великобритания с ЕС.

Според нея силните резултати на Лейбъристката партия, която е против строгите мерки на икономии, означават, че фискалната консолидация ще бъде по-нисък приоритет в бъдеще, като в същото време може да има увеличаване на публичния дълг. „Мудис“ ще следи процесите на формиране на новото правителство в Обединеното кралство и в резултат на това ще направи оценка на кредитния рейтинг на страната. Бъдещият път на развитие на британския суверенен рейтинг ще зависи до голяма степен от два фактора: първият – изходът от преговорите за напускане на ЕС и отражението му върху перспективите за икономическия растеж на Острова, и вторият – фискалните развития с оглед на британският фискален дефицит и нарастващите държавни дългове, посочи трета водеща кредитна агенция.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук