студенти, специалности

План приемът на студенти да бъде орязан с 14 831 места и от 42 611, от които 36 457 след средно образование (за академичната 2023/2024 г.), да бъде 27 780, като следва да има увеличение при инженерно-техническите специалности, от които икономиката ни изпитва огромна нужда. Това предлагат от Асоциацията на индустриалния капитал в България в писмо до министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Според работодателите в момента всеки завършил средно образование може да бъде приет за студент, а завършващите средно образование намаляват всяка година. Около 6000 пък заминават да учат в чужбина, а не в български университет. От Националната карта за висшето образование пък било видно, че броят на местата за обучение на студенти е над два пъти по-голям от броя на действащите студенти през последната учебна година.

„България се нуждае от кадри с добро образование по търсените от работодателите професии. В актуалната секторна и териториална структура на висшето образование в България продължават да съществуват различни по своя характер и дълбочина дисбаланси, включително по отношение на търсенето и предлагането на образователни услуги и реализацията на завършилите на пазара на труда.

В момента системата на висшето образование „произвежда“ редица кадри с квалификация, която не е търсена от пазара на труда и „свръх квалифицираните“ кадри с висше образование работят на работни места, които изискват по-ниски образователни и квалификационни изисквания или се вливат в редиците на безработните, което води до загуба на човешки ресурс“, се казва още в позицията на АИКБ.

Оттам напомнят, че делът на завършилите, които се реализират на позиция, за която се изисква висше образование, се увеличи от 47% през 2015 г. до 59.4% през 2023 г. Тези положителни промени се дължат най-вече на увеличение на приема за технически специалности, благодарение на последователната политика водена от АИКБ в тази насока, както и на промени в подзаконовата уредба, които предоставиха повече средства за издръжка на студентите в това направление, възможности за повече стипендии, включването им в списъка на защитените специалности и др.

Въпреки това все още над 40% от завършващите висше образование се реализират на места изискващи средно или по-ниско образование. За някои професионални направления на практика реализацията по специалността и на работно място изискващо висше образование е толкова ниска, че не оправдава по никакъв начин завишения план прием, казват още работодателите.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук