Надеждите на Великобритания за нова титла на Анди Мъри от Уимбълдън са все по-големи, след като шотландецът победи Фабио Фонини с 6:2, 4:6, 6:1, 7:5 в сблъсък от третия кръг и за 10-а поредна година ще играе 1/8-финал.

Световният №1 и италианецът влязоха в здрава битка и предложиха тенис на изключително ниво.

И двамата играчи започнаха солидно, а първи се пропука Фонини, който в шестия гейм изостана 30:40. На брейкбола първата ракета на Великобритания нямаше нужда да прави нещо, защото опонентът му се „самоунищожи“ с двойна грешка – 4:2.

5603635

29-ият в света имаше възможност да върне интригата, когато в следващата част поведе 40:30, но шотландецът се измъкна.

При 2:5 Фонини сервираше за оставане, но видимо още беше афектиран от пропуснатия шанс за рибрейк. Италианецът сбърка форхенд при 0:30, а на първия сетбол отново не беше прецизен от форхенд и ударът му намери мрежата – 2:6.

Анди беше колеблив след почивката и не успя да влезе в ритъм заради вариативната игра на опонента си. Началният удар на световния №1 също не му свърши работа и Фонини го проби. Италианецът обаче изпусна шанса са комфортен аванс и даде воля на емоциите си, след като сдаде подаването си – 1:1.

Не мина много време преди шампионът отново да си създаде проблеми. В петия гейм на Мъри му се наложи почти през цялото време да играе на втори сервис, което неминуемо доведе до брейкболи за Фонини, който поведе 40:15 и реализира втория.

5603440

До края Фабио положи максимални усилия в сервис геймовете си и не чак такава заинтересованост от посрещане, но тактиката му беше напълно оправдана и свърши работа – 6:4.

Световният №1 първи достигна до шансове за пробив в третия сет, когато дръпна 40:15. Фонини спаси първата опасност с отличен апроуч и сложно за изпълнение деми воле, но в следващата точка бе матиран – 1:3. В следващата част Анди не даде възможност на съперника да играе и наложи контрол – 4:1.

Представителят на домакините направи двоен брейк на нула и после лесно взе сета – 6:1.

Фонини заигра много освободено и започна да изстрелва уинъри без подготовка, а тази прикрита агресия изненадваше Мъри. Италианецът стигна до брейкбол в шестия гейм от четвъртия сет, повеждайки 40:30. Анди го отрази, но се изправи пред втори и допусна двойна грешка – 2:4.

Шотландецът отрази два сетбола в осмия гейм, а точно когато изглеждаше, че нещата отиват към пети сет, Мъри доказа защо е №1. При 5:3 Фонини сервираше за частта, но пропусна аванс от 40:15. След сбъркано стоп воле се изправи пред топка за рибрейк, а в следващото разиграване опонентът му показа по-здрави нерви – 4:5.

Събитията ставаха все по-драматични и след като Мъри спаси сетбол за 5:5, проби за 6:5 и си осигури възможността да сервира за победата, а после я постигна – 7:5.

5603710

Друг от фаворитите за титлата Рафаел Надал буквално сгази съпротивата на Карен Хачанов с 6:1, 6:4, 7:6(3) и си подсигури мястото във втората седмица на турнира.

Надал изигра най-впечатляващия си мач на тазгодишния Уимбълдън и  неутрализира иначе впечатляващата мощ в сервиса и ударите от основната линия на 21-годишния Хачанов. Рафа потегли взривно в мача с аванс от 4:0 и затвори откриващия сет с 6:1 за едва 22 минути.

5603111

Испанецът правеше каквото си иска от форхенд, нагласяваше се безупречно с краката, така че съперникът му да не може да предвиди навреме посоката на удара, а крайният резултат в повечето случаи беше уинър. Хачанов успя да спаси три брейкбола в първото си подаване след почивката, но капитулира при второто.

И макар руснакът да беше представителят на „следващото поколение“ измежду двамата, Рафа изглеждаше като тенисистът, който е по-жаден за всяка следваща разиграна точка на Централния корт. Надал сервираше категорично след ранния пробив и макар Хачанов да вдигна нивото на представянето си, това му стигна само за почетно 4:6.

5602997

Младежът удържа атаките на съперника в началото на третата част, а машината Надал забуксува за кратко и дори руснакът имаше три възможности за пробив при 4:3 гейма. В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който Хачанов допусна три непредизвикани грешки. Надал пласира невероятен къс диагонал от бекхенд и се озова с аванс от 5:2 точки в резултата.

5602838

Последва форхенд минаващ удар на сметката на Рафа за 6:3 и мачът приключи със 7:3 т. след сбъркан ретур на Хачанов. Надал продължава напред без загубен сет и в четвърти кръг ще се изправи срещу Жил Мюлер.