Националният отбор на България по баскетбол се поздрави с успех в първата си контрола от подготовката за световните квалификации това лято. Селекцията на Любо Минчев надигра Холандия с 80:71 точки в мач изигран в „Арена Ботевград”. Днес двата състава ще излязат отново един срещу друг от 18:00 часа.

След равностойни първи минути националите ни направиха серия от 6:0, която се задържа до края на първата част. България водеше в резултата и през втория период и след добра серия в края  натрупа преднина от 12 точки.

Комфортният аванс на националите ни се запази през цялата трета четвърт, а след нея те го увеличиха до 15 точки. В средата на последната десетка Холандия се приближи на само 3 точки, но в последните минути България отново увеличи разликата и удържа победата.

DSC_5108

Над всички беше голямата звезда – Александър Везенков. Крилото на Барселона и избор №57 на Бруклин Нетс в Драфта на НБА, наниза 22 точки и добави 7 борби.

Александър Янев също направи силен мач, вкарвайки 17 точки за успеха. Неофициални дебюти с националната фланелка записаха Йордан Минчев, Николай Вангелов и Мартин Маринов. За гостите най-резултатни бяха Уърти Де Йонг с 18 точки и Руланд Схафтенар с 14.