Антоанета Костадинова
Виталина Бацарашкина от Русия, Антоанета Костадинова от България и Ранксин Джианг от Китай

Антоанета Костадинова спечели сребърен медал на 10 метра пистолет на турнира по спортна стрелба в Токио.

Българката преодоля квалификациите с шести резултат, а във финала водеше до последния изстрел, но беше изпреварена от представителката на РОК Виталина Бацарашкина.

Рускинята събра общ сбор от 240,3 точки, което е олимпийски рекорд, и заслужи златния медал. Костадинова остана на 0,9 точки след нея, а трета се нареди китайката Рансин Дзян с 218,0 точки.

35-годишната Антоанета Костадинова спечели отличие за България в стрелбата за първи път от 17 години. Това е нейно трето участие на Олимпийски игри, след като в Рио де Жанейро финишира осма на 25 м. пистолет, а в Лондон 2012 не успя да стигне до финала. Антоанета Костадинова ще вземе участие и на 25 метра малокалибрен пистолет.

Другата ни представителка в дисциплината – Мария Гроздева, не успя да се класира за финала. Двукратната олимпийска шампионка зае 43-о място, а след надпреварата потвърди официално, че Игрите в Токио ще са последното състезание в славната й кариера. Тя също ще участва в надпреварата на 25 метра пистолет на 29 юли.

Министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов аплодира на живо от трибуните в Токио успеха на Антоанета Костадинова. Той я поздрави за големия й успех и изрази своята огромна радост от спечелването на първия олимпийски медал на Игрите в Токио, който зарадва цяла България. Министър Кузманов поздрави и българската делегация в спортната стрелба, като пожела успешно представяне и в следващите стартове на Игрите.