Антон Иванов за АЕЦ
На снимката: енергийният експерт Антон Иванов

Антон Иванов е енергиен експерти, бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“. Завършил е „Топло и ядрена енергетика“. Има над 30 години опит в енергийния сектор на България. Работил е към Технически университет- София, както и по различни проекти в областта на ядрената и конвенционалната енергетика. Има опит при разработване на анализи по енергийна ефективност и оценки за използване на възобновяемата енергия. Член е на УС на Българския енергиен и минен форум.

Може ли да обясните на читателите ни разбираемо защо цената на електроенергията се вдигна три пъти и удари всички българи, а свръхпечалбата от това отиде в държавната АЕЦ „Козлодуй“. Кой сътвори тази енергийна недомислица? Може ли да кажете конкретни имена?

Вдигането на цените на електрическата енергия е резултат от повишение на цените на продукта на европейските пазари. В това няма нищо национално. По закон нашите предприятия продават на борсата, а цените там се определят от конкурентните цени на съответните борси. Така е в цяла Европа. В това няма никакъв национален принос, а това, че АЕЦ „Козлодуй“ в момента печели от голямата разлика между неговата себестойност и цените на пазара, това е финансов резултат. Не става дума за някаква недомислица или злонамерен план за придобиване на повече финанси. В крайна сметка държавната енергетика и АЕЦ „Козлодуй“ се управляват от държавата и техните постъпления отиват обратно при нея и при гражданите.

Какво трябва да направи новото правителство и новият енергиен министър за да излезем от тази ситуация, в която фирмите ще плащат скъп ток, след което правителството трябва да им връща парите под различни форми?

Такова е указанието на Европейската комисия към всички държави членки. Те трябва да предприемат мерки с краткосрочен характер, които са основани на намаление на данъци, на такси и на преки помощи. Затова и страната ни предприема тези мерки. Вече мина една група мерки за компенсация на бизнеса. Бяха направени заявки, че те ще продължат. Беше предложена и втора група мерки преди десет дни с намаляване на ДДС, което фактически ще облекчи до известна степен тежестта, но малко.

Новото правителство ще трябва доста спешно да се заеме с тази задача и да види с какви мерки ще продължи компенсацията на бизнеса в рамките на зимния сезон. Казвам на бизнеса, защото според мен предложението за покачване на цените на електрическата енергия за бита от порядъка на 11% ще се компенсира, ако мине мярката за намаление на ДДС с 10%. По този начин бита няма да усети повишение на цените. Мерките за компенсация за бизнеса би трябвало да продължат и да се засилят.

Според КЕВР сметките за бита ще се повишат с 11% от януари. Какво трябва да се направи за гражданите?

България много се забави с дефиницията със законодателен акт за това – кои са енергийно уязвимите домакинства и за тях да могат да се предприемат конкретни мерки за подпомагане. В момента задържането на цените на бита на ниски нива, най-ниски в ЕС, касае както онези, които са тежко засегнати, така и онези, които имат възможност да посрещнат повишените разходи. Имаме неравномерност, която е разпределена между всички, а действието, което се очакваше и има заявка за такова от пет години насам, е да се определят кои са уязвимите домакинства и да има програми за тяхното подпомагане, както е навсякъде по света.

Покрай съставянето на новото правителство отново се заговори за атомните електроцентрали. Очевидно възкресяването на АЕЦ „Белене“ е твърде скъпо и почти невъзможно. Реалистично ли е поставянето на двата закупени реактора на терена на АЕЦ „Козлодуй“?

От една гледна точка това е напълно реалистично. Има възможност за развитие на един проект за 1000 мегаватова мощност. Т.е. да се използва единият комплект придобито оборудване, което е напълно реалистично и достатъчно за дългосрочните нужди на нашия пазар. В тази връзка би следвало да се даде възможност на дружеството АЕЦ „Козлодуй“ да предложи инвестиционен план за осъществяване на тази идея и тя да бъде разгледана от правителството, след което да се прецени дали има основание да се реализира такъв проект.

Кирил Петков заяви, че спешно трябва да се изгради интерконектора с Гърция. Защо за единадесет години правителството на Бойко Борисов не завърши тази газова връзка?

Според мен това е управленски проблем. Това е политически, а не инженерен проблем. Предпочитам да не го коментирам в този му аспект.

Какво бихте посъветвали новия енергиен министър?

Необходимо е да се направи актуална енергийна стратегия, защото през един общ поглед на балансите и необходимите действия, ще може да се обеди обществеността за това, че се полагат грижи и се прилагат мерки, които са в неин интерес. Ако разглеждаме отделни мерки сами за себе си, винаги остава съмнението, че се прокарва някакъв интерес, който не е видим. Това би бил моят съвет – да се изработи енергийна стратегия, колкото може по-бързо и да се каже какви мерки се прилагат и защо.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук