До момента това, което е прието от парламента дава три различни противоречащи се инструкции като изпълнителна власт, които трябва да изпълним. Това заяви от парламентарната трибуна служебният финансов министър Асен Василев по време на дебата по увеличаване на размера на минималната пенсия.
„В едната инструкция трябва да дадем 120 лв. октомври, ноември и декември и на 1 януари те да отпаднат. Тази инструкция струва 600 млн. лв. Ако махнем подкрепата за бизнеса и примерно другите разходи тези 600 млн. лв. ги има, но казваме на бизнеса: няма да има подкрепа за вас. Това е изборът, който трябва да направите. Втората инструкция, която ни дадохте беше да дадем по 100 лв. за тези три месеца и на 1 януари да ги няма. Тази инструкция струва 327 млн. лв. за трите месеца, като пак трябва да ни кажете от кои други пера да ги намалим, за да ги дадем. Третата инструкция, която парламентът ни дава, затова казах, че те са взаимоизключващи се, е да използваме 1.35 като коефициент за стажа, да увеличим всички пенсии с 12.5 % и да направим минималната пенсия 370 лв. Това нещо ще ни струва 80 млн. лв., които пак трябва да излязат от някое от другите пера“, обясни той.
Василев припомни, че служебното правителство успя да намери 2 млрд. лв. В актуализацията, предложена на служебния кабинет има приходи от 2 млрд.
„Ние предложихме в актуализацията приходите от 2 млрд. да бъдат разпределени по следния начин: 575 млн. за социални разходи, от които 353 трансфер към ДОО, 430 млн. подкрепа а бизнеса, 335 млн. здравеопазване, 231 млн. други разходи, 133 млн. лв. за избори и 103 млн. за вноската на ЕС, която се увеличава“, каза той.
Министърът обърна внимание, че това, което до момента е предложено в НС се побира в тези приходи. И трите инструкции са изпълними, но депутатите трябва да кажат кои други пера трябва да бъдат намалени.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини