Неквалифициран работник с основно образование и 35 годишен стаж, в предпенсионна възраст, който никога не е повишавал квалификацията си и затова е недостатъчно полезен във фирмата, взима брутна заплата 556 лв., която се образува от минимална заплата 460 лв. и надбавка за клас 21% (35 г.х 0,6%).
Млад учен с висше образование, с магистърска степен, с два езика, привлечен именно заради квалификация и проектна необходимост и пред докторска дисертация се разписва на 500 лв. бруто (след двата последни скока на минималната работна заплата). Той има 0% надбавка за класове, защото е първа година на работа и допълнително възнаграждение не му се полага.
Тази дискриминация е налице и при друг казус – при млад и стар работник на еднакви позиции и с еднакви длъжностни характеристики, като възрастният е с 35 години стаж, а младият е наскоро постъпил. По сега действащите правила първият ще взима заплата 1089 лв., а вторият, без стаж, остава на 900, показва статистиката. |
Като цяло за по-възрастните служители с по-голям трудов стаж „клас прослужено време“ формира сериозна сума. Например, за човек с основна заплата 1000 лева и 20 години трудов стаж, това значи допълнителни 120 лв. на месец или 1440 лв. за година.
Случващото се като последица от „клас прослужено време“ се дължи на правно задължение за трудовия пазар, което е отживелица – от времената на поголовните соцрегулации. От Асоциацията на индустриалния капитал са категорични, че универсалното задължение с добавките за клас силно демотивира квалифицираните, можещите и амбициозни млади хора. Подчертават, че при нормалните пазарни икономики добавките към заплатата зависят само от атестирането на служителите, т.е. от оценката за работата на служителите. И предлагат : клас прослужено време да се отмени и да се увеличат основните възнаграждения чрез съответно включване в тях на въпросния клас.
Темата „клас прослужено време“, в която има два остро противопостяващи се лагера – на бизнеса, и на синдикатите, днес се дебатира на специална среща в правителството при премиера Бойко Борисов.