20 милиарда лева ще се влеят в икономиката от Плана за възстановяване и устойчивост. В ревизираната му част са включени 57 инвестиционни проекта и 43 реформи. Ние успяхме да надградим с 11 нови проекта и 7 нови реформи. Това каза в Министерския съвет вицепремиерът Атанас Пеканов.
„С влизането в длъжност на служебния кабинет започнахме интензивна работа по Плана за възстановяване и устойчивост. Планът съдържа много реформи, ревизираната версия се състои от 43 реформи“, заяви Атанас Пеканов.
„Общата сума на Плана за възстановяване, парите които ще получим в следващите 7 години от механизма за възстановяване и устойчивост е 12.6 млрд. лв., като очакваме допълнителен икономически импулс, който ще дойде от частните инвестиции, които ще бъдат предизвикани от тези инвестиционни проекти, от още 8 млрд лв. В следващите 7 години по този План ще се влеят в българската икономика около 20 млрд. лв.“, посочи Пеканов.
Вицепремиерът увери, че няма риск от забавяне в получаването на парите и няма риск за средствата на страната.
От думите му стана ясно още, че следващото правителство трябва да работи по активиране и на заемната част на Плана и уточни, че страната ни може да се възползва от 8 млрд. лв.
„Ние нямахме тази възможност, тъй като за това се изисква действащ парламент. Планът може да бъде подаден с изискване към ЕК да се активира грантовата част, да получим тези средства по възможно най-бързия начин. До края на следващата година можем да отправим изискване да получим и заемната част, в която могат да бъдат включени проекти, които до този момент не са били възможни да се защитят“, поясни вицепремиерът.
Увеличени средства в сектор „Образование“
Той изрази задоволство, че средствата по някои приоритетни и важни области са били увеличени. Като пример даде образованието.
„В сектор „Образование“ успяхме да надградим и разширим съществуващите проекти. Давам пример с проекта за Национален STEM център за обучение на учители. В сферата на науката е засилена програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации. Засилва се и се въвежда част за стимулиране на най-иновативните фирми – тези, които са отличени с иновационен печат от европейските институции. Програмата за развитие на индустриални паркове в сферата на Министерство на икономиката също е с нов дизайн с цел по-цялостно развитие на тези паркове и включване на ЕИБ като партньор. Това ще донесе допълнителен лостов ефект“, посочи той.
Вицепремиерът допълни, че Програмата за икономическа трансформация също е разширена, като съдържа три отделни фонда. „Тук се въвежда модел на финансови инструменти, които да гарантират, че именно тези фирми, които имат възвращаемост на инвестициите си, ще получават тази помощ. Остава трудният въпрос за баланса между финансовите инструменти и т.нар. грантове. Все още водим дискусии, тъй като безвъзмездната финансова помощ е много важна, за да подпомогне икономиката по-бързо“, коментира Пеканов.
Вицепремиерът наблегна и на друга основна част от Плана за възстановяване – енергетиката. Той коментира, че червените линии между позицията на България и ЕК за бъдещето на въглищните региони остават. Пеканов призова политическите партии към дискусия по този въпрос, защото той ще доведе до дългосрочни последици за някои български региони.
„Редно е решенията да бъдат взети от демократично избраните ни представители, за да има приемственост. Въпросът с бъдещето на въглищните региони ще дискутираме с политическите партии“, добави още той.
Пеканов каза още, че от Плана за възстановяване е отпаднал проектът за модернизиране на „Напоителни системи“ ЕАД. Това се е случило, защото предложеният проект не е отговарял на изискванията и не е било доказано, че изпълнението му няма да навреди на околната среда.
„Като компенсация сме предложили Фонд за модернизация на селското стопанство. Чрез него земеделският сектор да може да прави модернизация на стопанствата“, обясни вицепремиерът.
Намалени средствата за столицата
Той коментира още, че в Плана бяха намалени и средствата за столицата. На 360 млн. са намалени средствата за София. Пеканов обясни, че е взел такова решение, тъй като в дългосрочен икономически план не е удачно толкова много от развитието на страната да се фокусира единствено в един град, като София. Проектът за метрото остава, а намалените средствата са за сметка на модернизиране на ВиК системите.
Той обяви и два нови проекта в сферата на бизнес средата: за наблюдаване на рисковете и проект за киберсигурността.
„Комуникирахме активно със стартъпите, за да видим как ще гарантираме, че те ще останат в България и ще развиват дейността си тук“, допълни той.
Друга предвидена реформа е създаването на Съвет за икономически анализи, в който да влизат водещи български икономисти, които преподават в престижни университети.
Атанас Пеканов обърна внимание и на компонента „Социално включване“.
„Важна е реформата за индексирането на гарантирания минимален доход. Това ще гарантира индексация на доходите на най-социално изключените в страната“, обясни той.
Намаляване на средства има и в сферата на здравеопазването
Вицепремиерът заяви, че в сферата на здравеопазването също има намаляване на средствата, които са били планирани и те засягат санирането на болници. Той посочи, че фокусът е насочен върху закупуването на нова и модерна апаратура.
По тази линия България ще се сдобие и със седем медицински хеликоптера с прилежащите към тях площадки, които са необходими за създаването на HEMS система в България.
Ще бъде създадена Комисия за енергиен преход и за стимулиране на производство на електроенергия от ВЕИ, добави още той.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини