Един от най-титулуваните клубни отбори в света, холандския гранд Аякс се завърна на голямата европейска сцена. Футболистите на Петер Бош загубиха с 1:3 от Олимпик Лион на полуфинал реванш в Лига Европа, но с общ резултат 5:4 продължават напред. С успеха отборът от Амстердам отново е на финал в европейски клубен турнир, след 21 години затишие.

В 27-ата минута гостите се възползваха от груба грешка в отбраната на хлапетата. Каспер Долберг проби по лявото крило, излезе сам срещу вратаря Антонио Лопеш и го прехвърли за 0:1. Аякс вече се виждаше на финала, но трябваше да изживее шокиращ край на първото полувреме.

Минута преди края на първата част Алекс Лаказет си изработи дузпа. Френският национал се вряза в наказателното поле, където беше покосен от 17-годишния Де Лигт. Главният съдия Шимон Марциняк от Полша веднага посочи бялата точка. Лаказет се нагърби с изпълнението и хладнокръвно изравни – 1:1.

Алекс Лаказет празнува първия си гол във вратата на Аякс

Буквално секунди преди почивката Лион стигна и до пълен обрат. Фекир проби отдясно, стигна почти до аутлинията и сервира топката на оставения непокрит Лаказет, който на метър от голлинията, отклони в мрежата за 2:1!

През второто полувреме хлапетата се хвърлиха напред в търсене на нов попадения, но нападателите им се скъсаха да пропускат. В 65-ата минута Фекир изскочи в чиста позиция, но стреля високо над вратата. В 79-ата мунута Ван де Беек от Аякс уцели напречната греда, след страховит удар от дъгата пред наказателното поле. В 81-ата минута резервата Рашид Гезал се разписа за 3:1 с глава и чудото пред Лион стана възможно.

В 84-ата минута дойде нова беда за гостите, които останаха с човек по-малко. Виргевер повали Фекир пред наказателното поле и получи втори жълт картон.

Така колосът от Холандия стигна до първия си финал в Европа от 1996 г. насам, когато загуби спора за трофея в Шампионската лига от Ювентус. Сега ще има шанса да се реваншира с титла от Лига Европа срещу Манчестър Юнайтед.