Какво в настоящата образователна система работи и как да подготвим хората за бързо променящите се професии на бъдещето?
На тези въпроси отговаря Форумът „Образование за бъдеще”, който се провежда на 23 и 24 ноември в София. 11 водещи организации в сферата на образованието и бизнеса със съдействието на Европейската комисия и Министерството на образованието и науката обединиха сили, за да начертаят бъдещето на образованието, което може да направи българските деца успешни.
В събитието ще вземат участие над 80 лектори, а събитието ще бъде посетено от над 1000 участници.
Водещ партньор на форума е Фондация „Америка за България”, която вече 10 години подпомага българското образование. Над половината дарения на фондацията – над 100 млн. долара са инвестирани именно в развитието на сферата. Но парите не са всичко, категорична бе Десислава Тальокова – изпълнителен директор на Фондация „Америка за България”.
„Големите, смели, трайни решения са възможни само когато енергията на гражданския сектор срещне политическата воля на правителството и иновативната мощ на бизнеса. Затова вярвам, че образованието е наша споделена отговорност.“, каза Тальокова по време на откриването на двудневното събитие.
Професиите на бъдещето и как да подготвим децата за тях бе една от ключовите теми на конференцията „Образование за бъдеще”. Съоснователят на една от най-успешните ИТ академии у нас – „Телерик” – Светозар Георгиев разказа какви умения е важно да имат децата, за да се впишат адекватно в професиите на бъдещето. Той бе категоричен, че са необходими не само теоретични знания, а най-вече функционални умения.
„Това обаче не значи да могат да правят картички в Power Point и в Paint или да знаят как е устроен компютърът. Това означава те да могат да мислят систематично, алгоритмично, за да могат да са адекватни в този свят“, смята Георгиев.
На същото мнение е и управителят на „Вистеон България“ Иван Михайлов. По негови думи учебните програми трябва да са гъвкави, за да се научат младите да мислят и най-вече да прилагат знанията си на практика.
„Ние имаме проблем в образованието на ниво средно и висше, защото е много важно съдържанието. Нито математиката, нито хуманитарните науки са се променили. Въпросът е обаче какви са новите умения, как училищната система отговаря на очакванията на децата и как успява да ги насърчава да развиват тези умения, които ние очакваме“, каза Михайлов по време на първия дискусионен панел на форума.
Според зам.-министъра на образованието г-жа Деница Сачева образованието има много по-висши цели от това просто да подготви децата да се включат в пазара на труда. Сачева бе категорична, че личностните качества са онези, които трябва да бъдат насърчавани в образователния процес.
„Образованието не трябва да прави единствено и само кадри за пазара на труда. Образванието на първо място трябва да разкрие личностния потенциал на едно дете – неговите таланти, неговите възможности и да го подготви със знанията и уменията по такъв начин, че то да има няколко професии.”
Всички участници в първия ден от конференцията „Образование за бъдеще” се обединиха около мнението, че предизвикателствата пред българското образование са преодолими, но оправданията са недопустими, защото те раждат посредственост.
Акцент бе поставен върху новите модели в образованието с фокус върху бизнеса и общините и децентрализация на образователния процес – като се даде възможност на отделните училища и директори да изготвят гъвкави учебни програми и планове.
Зам.-министър Деница Сачева съобщи, че през следващата година ще стартира програма на МОН, чрез която не само ИТ специалисти ще имат възможност да преподават в училищата, но и учители ще могат да ходят на стаж във водещи ИТ компании у нас. По нейни думи това е един от най-добрите начини за обмен на опит между образованието и бизнеса.
Конференцията „Образование за бъдеще” продължава на 24 ноември с пет паралелни сесии посветени на привличането, обучението и задържането на учителите, професионалното образование, STEAM специалности и училища в облака, успешното училище и Ранен старт към уменията на бъдещето.
Пълно интервю с програмния директор „Образование“ във Фондация „Америка за България“ Наталия Митева за целите и успехите на форума очаквайте по-късно на страницата на ДЕБАТИ.бг