България е подала заявление за сътрудничество с Единния надзорен механизъм, се казва в съобщение, публикувано на интернет страницата на Министерството на финансите. Съобщението излезе часове след като сайтът mediapool.bg публикува отговора на ЕЦБ след запитване на медията. Според ЕЦБ искането е било подадено, а на 30 август министърът на финансите е информирал ЕЦБ , че ще внесе ревизирана версия на проекта за изменения в Закона за кредитните институции, Закона за БНБ и Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.“ ЕЦБ изрично отбелязва, че към 21 септември документите не са внесени, след като предишните предложения за промени са оттеглени. Процедурата по установяване на тясно сътрудничество, изисква изрично към заявлението да бъде приложен готов и преведен проект за изменения в тези закони, които да уреждат правомощията на ЕЦБ.
В края на европредседателството, страната ни подаде писмо за намерения за присъединяване към ERM II, адресирано до Еврогрупата. То е подписано от министъра на финансите Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев, но няма силата на официално заявление за членство в еврозоната, тъй като за целта е необходимо решение на МС. В писмото за намерения страната ни поема 6 ангажимента, сред които приобщаване към банковия съюз (Единния надзорен механизъм и Единня мехзнизъм за преструктуриране). На 18 юли МС упълномощи Горанов да подаде заявление за членство в банковия съюз.
В резултат, ЕЦБ може постави поне трите големи банки у нас под надзор – а може и повече, ако прецени, че е необходимо – за срок от 6 до 12 месеца. За този период ще трябва да бъдат променени действащите регулации във финансовия сектор – банки, пенсионно-осигурителни компании, застрахователни дружества, както и законодателството срещу пране на пари и търговска несъстоятелност.
Сега излиза, че към 21 септември министърът на финансите не е подал всички необходими документи за формалното стартиране на тясно сътрудничество. На практика, два месеца и половина след като правителството обяви, че подава такова искане, процедурата се оказва блокирана, защото необходимите документи не са налице. До крайният срок, обявен от Борисов, остават 9 месеца и половина и огромен обем трудни реформи.